Wigilia Caritas - wspólny posiłek i świąteczne prezenty w ponad 100 miastach

2021-12-21 18:50
Wigilia Caritas
Autor: Caritas Polska

Podczas tegorocznej Wigilii, podobnie jak w ubiegłych latach, ubodzy, bezdomni, samotni będą mogli ogrzać się ciepłem płynącym od ludzi dobrej woli. Caritas przygotuje dla nich stoły z poczęstunkiem i paczki żywnościowe. Tym razem w Wigilię Caritas zaangażowało się 108 miast w całej Polsce.

Wraz z partnerami organizacja przekaże też świąteczne upominki dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia. Idea akcji od lat pozostaje niezmienna – chodzi o to, aby nikt czuł się samotny i zapomniany. Paczki trafiły już m.in. do ośrodka wychowawczego i szkoły specjalnej w Mocarzewie – wspieranych przez Caritas Polska placówek, które prowadzą siostry zmartwychwstanki. Caritas Polska pomoże też w budowie domu dla dorosłych podopiecznych sióstr z Mocarzewa, przekazując kwotę ponad 160 tys. zł.

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o ubogich, opuszczonych, wykluczonych i poranionych przez życie, bo wtedy najbardziej potrzebują oni wsparcia i życzliwego serca. Dla nich właśnie już po raz piąty zostanie zorganizowana ogólnopolska Wigilia Caritas.

Spotkanie przy wigilijnym stole, towarzyszące powitaniu przychodzącego na świat Zbawiciela, to dla każdego wyczekiwana chwila. Caritas stara się docierać do tych, którzy nie mają ani środków, żeby zorganizować uroczystą wieczerzę, ani bliskich, by ich na nią zaprosić – przypomina ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Tym razem w Wigilię Caritas zaangażowało się 108 miast w całej Polsce. W 44 miastach 12 tys. potrzebujących zasiądzie do wspólnej wieczerzy lub dostanie gorący posiłek na wynos, a w 64 miastach kolejnych 18 tys. osób otrzyma paczki z żywnością, z której będzie można samodzielnie przygotować sobie wigilijną kolację.

Przy tak ogromnym przedsięwzięciu potrzeba wielu rąk do pracy, dlatego w pakowaniu i rozdawaniu paczek weźmie udział ok. 2 tys. wolontariuszy z 34 diecezji. W sumie tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 30 tys. osób, dla których zostanie przygotowanych 65 ton żywności.

Produkty, które posłużą do przygotowania świątecznych poczęstunków i paczek na Wigilię Caritas, pochodzą m.in. ze zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” prowadzonej w dniach 3–4 grudnia przez wolontariuszy Caritas w sklepach w całej Polsce, podczas której zebrano blisko 208 tys. kg żywności.

Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Ta pomoc to najlepsze świadectwo, mówiące o tym, że spotkanie Nowonarodzonego prowadzi do dzielenia się dobrem i widzenia Boga w ubogich, samotnych i wykluczonych. Życzę każdemu z całego serca, aby spotkanie z Nim było przemieniające i obfitujące w pełnię łask – mówi ks. Iżycki.

Źródło: Caritas Polska