Wiślica: 18 czerwca XX Diecezjalne Spotkanie Młodych

2022-06-08 19:25
Wiślica
Autor: parafia.piekoszow.pl

W sobotę 18 czerwca w Wiślicy, u legendarnych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich, odbędzie się XX Diecezjalne Spotkanie Młodych. W tym roku pod hasłem: „Wiem więcej, wzrastam piękniej”.

20 lat temu bp Marian Florczyk postanowił, że właśnie w tym historycznym miejscu odbywać się będą spotkania młodzieży, która jest przyszłością narodu. Inicjatorzy wydarzenia chcieli pokazać, że Wiślica jest wyjątkowym miejscem, związanym z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Pierwsze Spotkanie miało miejsce w 2003 r. i odbyło się pod hasłem „Wiślica – Chrzest – Jedność”.  

Program tegorocznego jest bardzo ciekawy, na pewno trafi w „różne gusta”, ale tak naprawdę chodzi o jedno- by chociaż na chwilę oderwać się od otaczającej nas codzienności, aby wśród setek osób poczuć się wspólnotą, by mieć chociaż chwilę na adorację Jezusa Eucharystycznego – tłumaczy ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zaprasza wszystkich, także starszych, aby „zaczerpnąć od młodych radości z przeżywania wiary”. - Swoje zaproszenia kierujemy również do duszpasterzy młodzieży, sióstr zakonnych, katechetów, liderów wspólnot i grup młodzieżowych. Wasza obecność może stać się dla młodych szczególnym świadectwem waszej wiary – dodaje.

Wiślickie spotkanie rozpocznie się już o godz. 9 w tamtejszej bazylice. Od godz. 9.30 do 14 zaplanowano warsztaty, będzie też piknik i czas na wysłuchanie świadectw. Potem uczestnicy wyruszą procesyjnie z placu miejskiego do bazyliki Narodzenia NMP, aby wziąć udział w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. o godz. 17 będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po Eucharystii odbędzie się koncert zespołu „Steeped”.

Wiślica to historyczny gród związany z najstarszą kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich, gdzie pogański księże Wiślan przyjął chrzest w obrządku wschodnim wraz z poddanymi już w 860 roku. Znajduje się tam gotycki kościół ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Uśmiechniętej zwanej Łokietkową. Jest też diecezjalne sanktuarium. W 2006 r. kościół w Wiślicy został mianowany bazyliką mniejszą.

Źródło:ekai