Wizyta papieża Franciszka w w L’Aquili

2022-06-06 18:43
 8. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Papież Franciszek zabrał głos
Autor: episkopat.pl 8. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Papież Franciszek zabrał głos

Zapowiedziana na 28 sierpnia wizyta Franciszka w L’Aquili będzie spełnieniem od dawna oczekiwanego pragnienia miejscowych mieszkańców – stwierdził arcybiskup tego miasta kard. Giuseppe Petrocchi.

W rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR oświadczy, że w ten sposób otworzą się Święte Drzwi przebaczenia nie tylko dla wielu pielgrzymów w Abruzji, lecz dla całego świata. Jednocześnie wyraził nadzieję, że dzięki temu wszystkie narody, zwłaszcza te, które są dotknięte konfliktami i podziałami wewnętrznymi, odkryją na nowo drogi solidarności i pokoju.

W czasie kilkugodzinnego pobytu w stolicy Abruzji w środkowych Włoszech papież weźmie udział w bogatej w tradycje, pielgrzymce odpustowej „Perdonanza Celestiniana”. Program wizyty przewiduje też m.in spotkanie z osobami poszkodowanymi przez trzęsienie ziemi, które w kwietniu 2009 roku zniszczyło niemal zupełnie historyczne centrum L'Aquili. Zginęło wtedy 309 osób. Odbudowa miasta przebiega powoli i trwa do dziś. 28 tegoż miesiąca tereny dotknięte klęską żywiołową odwiedził ówczesny papież Benedykt XVI i przekazał słowa pociechy ludziom, którzy przeżyli kataklizm. W ostatnich latach również Franciszek mocno ich wspierał.

Tradycja dorocznej pielgrzymki w dniach 28 i 29 sierpnia nawiązuje do papieża Celestyna V, który z okazji koronacji 29 sierpnia 1294 w Santa Maria di Collemaggio zapowiedział, że w przyszłości w te dwa dni każdy wierzący katolik będzie mógł uzyskać całkowite odpuszczenie kary za grzechy. Kard. Petrocchi podkreślił, że Franciszek, jako pierwszy papież od czasów Celestyna V, po 728 latach otworzy Drzwi Święte.

Ojciec Święty spędzi w stolicy Abruzji nieco ponad 4 godziny: od 8.25 (wylądowanie na stadionie Gran Sasso) do 12.45, gdy odleci do Rzymu. W tym czasie m.in. w towarzystwie kard. Petrocchiego złoży prywatną wizytę w katedrze, która ciągle jeszcze jest zniszczona po wspomnianym trzęsieniu ziemi, potem na placu przed nią pozdrowi rodziny ofiar tragedii oraz władze i pozostałych mieszkańców. Następnie o godz. 10 na placu przed bazyliką Maryi Panny w Collemaggio rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego i z jego kazaniem, a na jej zakończenie otworzy w tej świątyni Drzwi Święte, o których wspomniał kardynał. O 12.30 rozpocznie się ceremonia pożegnania, po czym o 12.45 ze stadionu Gran Sasso Franciszek odleci śmigłowcem do Watykanu.

Źródło:ekai