Włochy: więźniowie zjedzą świąteczny obiad przygotowany przez gwiazdy telewizji i filmu

2023-12-19 18:50
więzienie
Autor: Pixabay

W środę 20 grudnia, w 29 włoskich zakładach karnych ponad 4 tysiące więźniów wraz z rodzinami zje świąteczny obiad przygotowany przez słynnych szefów kuchni i podany przez gwiazdy włoskiej telewizji i filmu.

Zakład karny dla nieletnich położony na wysepce Nisida koło Neapolu jest teraz najsłynniejszym włoskim więzieniem, bo właśnie tutaj rozgrywa się akcja serialu, który w Italii bije wszelkie rekordy popularności. Z okazji Bożego Narodzenia do Nisidy i do 28 innych więzień przyjadą ekipy słynnych szefów kuchni. W asyście 1200 wolontariuszy przygotują świąteczny obiad, podczas którego w rolach kelnerów wystąpi szereg gwiazd włoskiego małego i wielkiego ekranu. 

To już dziesiąta edycja akcji „Boże Narodzenie w więzieniu” zainicjowanej w 2014 roku przez Ruch Odnowy w Duchu Świętym, organizację Prison Fellowship Italia i włoskie Ministerstwo sprawiedliwości. W świątecznym obiedzie wezmą udział więźniowie zakładów karnych w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, a także więzień na Sycylii i w innych regionach Półwyspu Apenińskiego. 

„Każdy może popełnić błąd, przestępstwo, którego się dopuścił pozostaje przestępstwem, ale godność każdego człowieka jest wartością nienaruszalną” – podkreśla prezes Prison Fellowship Italia Marcella Reni.

Podczas uroczystego obiadu, więźniów będą obsługiwać postacie z czołówki włoskich mediów, serwując wyszukane potrawy z nadzieją, że osoby skazane na karę pozbawienia wolności, a także inni uczestnicy inicjatywy odkryją w sobie dobro, które nam wszystkim ukazują Święta Bożego Narodzenia, a także nadzieję, jaką nam niosą. 

We Włoszech jest w sumie 189 zakładów karnych, w których karę odsiaduj prawie 60 tys. osób, czyli o co najmniej 10 tys. więcej niż przewidują normy włoskiego ministerstwa sprawiedliwości.            

Źródło: Vatican News