Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Archidiecezji Warszawskiej

2021-10-28 11:47
Cmentarz
Autor: Adrian Grycuk/ wikimedia commons

W uroczystość Wszystkich Świętych kard. Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej odprawią Msze św. i poprowadzą procesje żałobne na stołecznych cmentarzach. Tradycyjnie już, w Dzień Zaduszny będzie można pomodlić się w kryptach, gdzie spoczywają m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy.

Kiedy i gdzie odbędą się Msze św. 1 listopada?

W tym roku mszy na Powązkach będzie przewodniczył warszawski metropolita kard. Kazimierz Nycz. Liturgia rozpocznie się w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 12.30, a po niej metropolita poprowadzi na Cmentarzu Powązkowskim procesję z modlitwami za zmarłych. Już o godz. 11.30 w kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego. Będzie połączona z procesją na Cmentarz Północny na Wólce Węglowej i modlitwą za zmarłych.

Bp Rafał Markowski odprawi Mszę św. o godz. 13.00 w kościele św. Grzegorza Wielkiego, a po jej zakończeniu poprowadzi procesję żałobną na Cmentarzu Wolskim. Podobnie, o godz. 13.00 rozpocznie się msza pod przewodnictwem bp. Michała Janochy w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Potem wyruszy procesja na Cmentarz Wawrzyszewski.

Jak będzie wyglądał Dzień Zaduszny w Archidiecezji Warszawskiej?

Tradycyjnie już, 2 listopada w Dzień Zaduszny przez cały dzień będzie można pomodlić się w kryptach Archikatedry Warszawskiej, gdzie spoczywają m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 18.00 kard. Nycz poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych arcybiskupów warszawskich, a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. w czasie której artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają “Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Archidiecezja Warszawska przypomina apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego. W trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, poznański metropolita wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do przestrzegania norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych”.

Źródło: archwwa.pl