Celebracje liturgiczne podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy z udziałem papieża

2023-03-22 12:36
Watykan
Autor: pixabay

Mimo ograniczeń zdrowotnych, papież Franciszek będzie uczestniczył we wszystkich zwyczajowych celebracjach liturgicznych w Wielkim Tygodniu i Wielkanocy - tak wynika z programu opublikowanego przez Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych. Nie wiadomo tylko, czy w wieczór Wielkiego Czwartku odbędzie się także Msza Wieczerzy Pańskiej z udziałem Ojca Świętego. W pierwszych latach pontyfikatu papież przy takich okazjach obmywał stopy migrantom i więźniom.

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia o godz. 10, Franciszek będzie przewodniczył uroczystej Mszy na Placu św. Piotra. To samo dotyczy Mszy Krzyżma odprawianej w św. Piotra rano w Wielki Czwartek, 6 kwietnia, o godz. 9.30.

W Wielki Piątek, 7 kwietnia, papież będzie przewodniczył Liturgii Męki i Śmierci Jezusa o godz. 17.00 u Bazylice św. Piotra. Wieczorem weźmie udział w Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum o godz. 21.15.

W Wielką Sobotę w Bazylice odprawiona zostanie Wigilia Paschalna, której Franciszek będzie przewodniczył o godz. 19.30.

Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona w sposób zwyczajowo uroczysty na Placu św. Piotra: najpierw papież odprawi Mszę św. o godz. 10.00, a o godz. 12.00 z loggii Bazyliki św. Piotra udzieli błogosławieństwa wielkanocnego Urbi et Orbi.

Źródło:ekai