Wylosuj i módl się za niego. Rusza kolejna edycja akcji „Misjonarz na Post”

2023-02-23 16:05
Misjonarz na Post
Autor: misjonarznapost.pl

W tym roku rusza dziesiąta edycja akcji „Misjonarz na Post”. Jej celem jest modlitewne wspieranie konkretnego misjonarza. Aby włączyć się w akcję, należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wylosować osobę, za którą możemy się modlić.

Kraje misyjne to często ubogie rejony naszej planety. Ludziom brakuje wszystkiego. Kościół wychodzi naprzeciw ich potrzebom. W krajach misyjnych placówki prowadzone przez Kościół są często ośrodkiem wszelkiego wsparcia. Tam, gdzie nie domaga państwo i organizacje międzynarodowe, to właśnie misjonarze oraz misjonarki pomagają chorym, głodnym, cierpiącym, samotnym i wykluczonym. Wszystkie środki przeznaczają na pomoc tym, wśród których pracują. Sami potrzebują jednak wsparcia niematerialnego: modlitwy– mówi Michał Jóźwiak, koordynator akcji. Inicjatywa ma na celu duchowe wspieranie polskich misjonarzy. Aby wziąć w niej udział wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki. Zależy nam na tym, by polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie.

Licznik na naszej stronie pokazuje, że przez cały Wielki Post uczestników akcji przybywa. Ten osobisty aspekt, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – z imienia i nazwiska– jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, pomysłodawca akcji. Podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową papież zachęcił wszystkich, aby wzięli w niej udział.

Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji „Misjonarz na Post”, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy– powiedział Franciszek.

To już dziesiąta edycja. Co roku dołącza do niej kilkanaście tysięcy osób, a dodatkowe stałe wsparcie dla misjonarzy deklaruje ponad 40 tysięcy Przyjaciół Misji Oblackich. Na profilach akcji w mediach społecznościowych można znaleźć treści dotyczące codzienności polskich misjonarzy – filmy, zdjęcia, infografiki. Wszystko po to, aby przybliżyć uczestnikom temat misji. Co roku, akcji patronują przewodniczący KEP i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Według danych KEP, na świecie pracuje 1741 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi- budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.

Źródło:ekai