Zabawa: obok sanktuarium bł. Karoliny można skorzystać z apiterapii

2022-07-21 16:49
Sanktuarium bł. Karoliny- apiterapia
Autor: sanktuariumzabawa.pl

W Zabawie powstały dwa małe drewniane domki, w których można słuchać jak pracują pszczoły. „To dobre miejsce do wyciszenia się” – mówią ci, którzy skorzystali już z apiterapii.

Ule są zabezpieczone i pszczoły nie mają kontaktu z człowiekiem. – To miejsce uczy nas słuchania – mówi proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak. „ W specjalnych szufladach mieszkają pszczoły, po 20 ramek w każdej szufladzie. Kiedy wejdziemy do środka, dwie siatki zabezpieczają nas, żebyśmy nie mieli bliskiego kontaktu z pszczołą, ale jest kontakt z tym co się dzieje w ulu. To zachęca nas do słuchania, bo dziś ludzie mają problem ze słuchaniem innych i świata przyrody. Żyjemy w biegu, a tu można się zatrzymać. Jest tutaj niezwykłe życie, szum tych pszczół jest bardzo kojący. Po 15 minutach można zasnąć. Pyłek pszczeli, jak i powietrze przechodzące przez propolis, to wszystko działania, które mają na celu wzmocnienie naszego organizmu” – dodaje.

Dzięki tej metodzie można naładować swoje siły witalne, np. gdy cierpimy na syndrom ciągłego zmęczenia, bezsenność czy choroby układu oddechowego. Chętni, którzy chcą skorzystać z domków do apiterapii muszą się zapisać w kancelarii parafialnej w Zabawie. Po zapoznaniu się z regulaminem, dostaną klucz do domku. Miód z łąk wokół sanktuarium bł. Karoliny można kupić w stodole przy kościele. Na etykiecie jest logo sanktuarium.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia, prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy utworzono nową parafię w Zabawie.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie, broniąc godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Źródło:ekai