Zakonnica na liście najbardziej wpływowych kobiet świata

2024-01-15 20:03
Nathalie Becquart
Autor: wikimedia commons

„Forbes” uznał francuską zakonnicę siostrę Nathalie Becquart za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Międzynarodowy magazyn gospodarczy podkreślił przede wszystkim jej wpływ jako podsekretarza Synodu Biskupów w Watykanie.

54-letnia podsekretarz Synodu Biskupów w Watykanie znalazła się na liście wpływowych kobiet po 50. roku życia w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce opublikowanej na 2024 rok. W tej kategorii znalazła się już w ubiegłym roku.

Jako podsekretarz, s. Becquart kieruje globalnym procesem synodalnym, którego kulminacją będzie drugie Zgromadzenie Plenarne Synodu w Rzymie w październiku. W lutym 2021 r. była jedną z pierwszych kobiet, które otrzymały prawo głosu na Synodzie Biskupów. Kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu powiedział wtedy: "Nominacja siostry Nathalie Becquart i możliwość uczestniczenia w nim z prawem głosu otworzyła drzwi" i bynajmniej nie chodzi o kapłaństwo kobiet.

Jeśli chodzi o dyskusje na temat kapłaństwa kobiet, w grudniu 2022 r., w okresie poprzedzającym Synod Biskupów na temat synodalności, powiedziała, że obecnie nie jest to kwestia dla Kościoła katolickiego. "Nie chodzi tylko o poczucie powołania do kapłaństwa, zawsze chodzi o uznanie, że Kościół powołał cię do bycia księdzem" - stwierdziła s. Becquart. Jej zdaniem, osobiste odczucie czy osobista decyzja nie wystarczą. Przed pierwszym etapem Synodu w Watykanie w październiku 2023 r. wezwała do zmiany poglądów na temat sytuacji kobiet w Kościele katolickim. Podkreśliła, że nie chodzi tylko o tę kwestię, ale także o udział kobiet w ogóle - w różnych religiach i w społeczeństwie jako całości".

S. Nathalie Becquart, to 52-letnia Francuzka, należąca do Instytutu La Xavière, bezhabitowego zgromadzenia sióstr ksawerianek, który powstał w 1963 roku. Ukończyła prestiżową uczelnię biznesową École des hautes études commerciales de Paris (HEC Paris), studiowała filozofię i teologię na jezuickim Wydziale Teologicznym Centre Sèvres w Paryżu, socjologię w kolejnej prestiżowej uczelni - École des hautes études en sciences sociales (EHESS), także w Paryżu oraz specjalizowała się w eklezjologii z badaniami nad synodalnością w Boston College School of Theology and Ministry (Stany Zjednoczone Ameryki). W 1995 roku wstąpiła do Instytutu La Xavière. W 2005 roku złożyła śluby wieczyste. Była dyrektorem Krajowej Służby ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań Konferencji Biskupów Francji (od 2012 do 2018 r.) oraz konsultantką Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów (od 2019 r.). W 2021 r. papież Franciszek mianował ją podsekretarzem Synodu Biskupów.

Źródło:ekai