Zakopane: 6 i 7 czerwca 392 zebranie plenarne KEP

2022-06-02 14:50
Episkopat
Autor: BP KEP

Wyzwania dotyczące katechezy, omówienie diecezjalnego etapu synodu o synodalności i kwestie rodziny - to główne tematy 392. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. 6 i 7 czerwca odbędą się w Zakopanem. Biskupi wezmą też udział w głównych obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Głównym tematem 392. zebrania plenarnego KEP będzie katecheza i związane z nią wyzwania. - 32 lata temu, została przeniesiona do szkół. Wiemy też, że dziś sytuacja jest inna niż 30 lat temu. Część młodzieży i rodziców rezygnuje z uczestnictwa w szkolnej katechezie. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o duże miasta i małe miejscowości, wschód i zachód Polski. Trudno tu mówić o jednym konkretnym modelu, stąd księża biskupi chcą się szerzej temu tematowi przyjrzeć. Podejmą kwestie związane z formą obecności katechezy w szkołach. Chcą przedyskutować ją w kontekście aktualnej sytuacji społecznej i politycznej- stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Drugi ważny temat spotkania biskupów w Zakopanem to podsumowanie diecezjalnego etapu synodu o synodalności. Za koordynację całego procesu w Polsce odpowiada abp Adrian Galbas. On też z ramienia Episkopatu Polski będzie przedstawiał obecny stan tego, co działo się i dzieje nadal w diecezjach. Z tymi aktualnościami zostaną zapoznani księża biskupi, którzy będą także dzielić się swoimi obserwacjami ten temat. W diecezjach proces jest prowadzony w bardzo różny sposób. To posłuży do przygotowania do następnego etapu, który wykroczy już poza diecezje - zapowiada rzecznik KEP. Biskupi - jak poinformował - podkreślają już teraz bardzo duże zaangażowanie w diecezjalny etap synodu różnych środowisk Kościoła w Polsce. Są to zarówno rozmaite ruchy i stowarzyszenia, jak i grupy, które dotychczas nie były bardzo aktywne w Kościele, a także grono osób indywidualnych.

Wśród innych tematów zebrania plenarnego znajdzie się m.in. podsumowanie pierwszej kadencji działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, omawiane też będą kwestie dotyczącego rodziny w związku z zakończeniem ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Amoris Laetitia i przed zaplanowanym na 22-26 czerwca X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie.

Dwudniowe obrady biskupów rozpoczną się w poniedziałek 6 czerwca o godz. 11.00. Kwadrans wcześniej zaplanowano briefing dla mediów, w którym weźmie udział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Po pierwszym dniu biskupi udadzą się pod Wielką Krokiew, gdzie przy ołtarzu polowym sprawować będą uroczystą Mszę św. w ramach obchodów 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. W 1997 r. papież Polak odprawił tam Eucharystię z udziałem około 300 tys. wiernych, a przedstawiciele społeczności tatrzańskiej złożyli Ojcu Świętemu hołd. Mszy św. w poniedziałek 6 czerwca przewodniczyć będzie i wygłosi homilię przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przed obradami drugiego dnia, biskupi udadzą się do Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach, aby w ramach zakończenia Roku Amoris Laetitia odprawić mszę, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Msza św. będzie transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.

Zebranie plenarne zakończy się we wtorek 7 czerwca ok. godz. 13.30. O 14.00 zaplanowano w "Księżówce" konferencję prasową. Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem trwają na Podhalu od kwietnia. W ramach jubileuszu odbywają się zarówno modlitwy, pielgrzymki i liturgie, jak i wydarzenia o charakterze kulturalnym, charytatywnym czy sportowym. Przypominają o najważniejszych momentach sprzed ćwierćwiecza. "25 lat temu to było wielkie wydarzenie nie tylko dla naszej archidiecezji, ale dla całej Ojczyzny" - podkreśla ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, który zaprezentował w Warszawie program jubileuszowych obchodów. Papież przebywał w Ojczyźnie przez dłuższy czas, wygłosił bardzo ważne homilie, które rozważamy do dziś, ale rzeczywiście punktem centralnym była dla nas kilkudniowa wizyta w Zakopanem. Oprócz Mszy św. był odpoczynek, niesamowite chwile przelotu nad Tatrami i innymi górami. To wszystko zapisało się bardzo mocno w pamięci wiernych i w tożsamość całego Podhala. Chcemy to teraz świętować"- mówił ks. Michalczewski. 

Źródło:ekai