Zakopane: za kilka dni rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

2022-07-15 14:59
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem
Autor: cathopic.com

22 lipca w Zakopanem rozpoczyna się XXI Międzynarodowy Festiwal Organowej i Kameralnej. W tatrzańskich świątyniach zaplanowano kilka koncertów. Impreza potrwa do 13 sierpnia

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem zyskał w tym roku patrona. Został nim Wacław Geiger – kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. - To tutaj prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - przypomina Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Wacław Geiger znany jest teraz przede wszystkim ze swojej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Kilka lat temu, w mieście wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest właśnie Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.

W XXI odsłonie festiwalowej znajdą się zarówno koncerty organowe, jak i kameralne. Będzie można usłyszeć cztery koncerty, podczas których wystąpią wirtuozi organów: małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Michał Białko z Krakowa, Mariola Brzoska z Gliwic oraz Filip Presseisen z Krakowa. Podczas dwóch koncertów organistom towarzyszyć będą: solistka Magdalena Kulig z Hamburga na koncercie inauguracyjnym oraz świetny sekstet wokalny proMODERN z Warszawy. W części kameralnej wystąpi Malawski Trio z Krakowa, które wykona utwory Józefa Haydna, Adama Walacińskiego i Andrzeja Panufnika, zaś polsko-austriacki kwartet Guitar4Mation przeniesie publiczność w świat muzyki gitarowej Ernesto Halfftera, Leoša Janáčka, Anselmo Aiety i Juana Carlosa Cobiana w aranżacji na cztery gitary.

Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie koncert Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera w Czerwonym Dworze, gdzie pieśni Henryka Opieńskiego, Bolesława Raczyńskiego, Jadwigi Sarneckiej, Jerzego Gablenza, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza ukażą świat Krakowa i Zakopanego w czarownym okresie Młodej Polski. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi muzyka patrona festiwalu Wacława Geigera, czyli pieśni do tekstów góralskich i utwory kameralne w wyjątkowym wykonaniu Katarzyny Wiwer i kwartetu smyczkowego The Time Quartet z Warszawy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej potrwa aż do 13 sierpnia. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

Źródło:ekai