„Zapal Światło Wolności”- akcja IPN dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego

2022-12-06 14:59
Zapal Światło Wolności
Autor: IPN

W związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zapalając w oknie świecę 13 grudnia, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków, w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r., wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami, świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał też prezydent USA Ronald Reagan, który w świątecznym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Finał tegorocznej kampanii- 13 grudnia o godz. 19.30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W ramach obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, IPN organizuje w całym kraju wiele inicjatyw. W Gdańsku odbędzie się dyskusja „Odsłony stanu wojennego” z udziałem dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej oraz prof. Wojciecha Polaka. W Katowicach 16 grudnia, tamtejszy oddział IPN organizuje uroczystości w 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. 13 grudnia w Rzeszowie zaplanowano bezpłatny pokaz filmu pt. „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający historię zabójstwa Grzegorza Przemyka.

W Szczecinie, w dniach 12-15 grudnia o godz. 10.00, IPN zaprasza nauczycieli i młodzież szkół średnich do udziału w zajęciach edukacyjnych „Przystanek 13 grudnia”. Tego samego dnia, w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie się widowisko słowno-muzyczne pt. „Kryptonim »Jodła«”, przywołujące wspomnienia Polaków internowanych i pokrzywdzonych podczas stanu wojennego.

Więcej informacji na stronie IPN na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/174789,Zapal-Swiatlo-Wolnosci-kampania-spoleczna-Instytutu-Pamieci-Narodowej.html

Źródło:ekai