Zbliża się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny

2022-04-28 11:36
Tydzień Biblijny
Autor: BP KEP

W dniach 1-7 maja: XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. W tym roku tematem są słowa : „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”. W niedzielę 1 maja, Tydzień Biblijny otworzy VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem „Pokój temu domowi”.

Szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego swoim hasłem nawiązuje do trzyletniego programu duszpasterskiego, który poświęcony jest sakramentowi Eucharystii („Eucharystia daje życie”: 2019 – 2022). Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Kościół w Polsce skupia swoją tegoroczną medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo.

„W tę niedzielę, w sposób szczególny zwracamy uwagę na wybraną Księgę Pisma Świętego, którą chcemy czytać, medytować i którą chcemy się modlić na przestrzeni konkretnego roku. W tym jest to Ewangelia według św. Łukasza, z której zaczerpnęliśmy również hasło VI Narodowego Czytania Pisma Świętego: +Pokój temu domowi+ (Łk 10,15). Pokój, który płynie z głoszenia Ewangelii, z przyjęcia Ewangelii i z życia według nauczania Chrystusowego zawartego w Ewangelii” – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Duchowny przypomniał, że Niedziela Narodowego Czytania Pisma Świętego łączy się z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce 6 lat temu w Gnieźnie i Poznaniu. Stąd też w tym roku wypada szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Uroczysta celebracja z udziałem zaproszonych lektorów odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach.

„Róbmy co tylko możliwe, aby każdego dnia Tygodnia Biblijnego w naszych parafiach, któraś z form proponowanych przez Dzieło Biblijne mogła być realizowana, przeżywana, wykorzystywana” – zachęcił ks. prof. Witczyk.

Źródło: biblista.pl / BP KEP