Zebrano 18 litrów krwi - udana akcja parafii na Podhalu

2021-11-15 10:25
Krwiodawstwo dawca krwi
Autor: michellegordon2/pixabay.com

W Miętustwie na Podhalu w tamtejszej parafii po raz kolejny odbyła się akcja krwiodawstwa. Zarejestrowało się w niej 51 osób, które oddały łącznie 18 litrów cennego płynu.

Górale już od przeszło 20 lat oddają krew w parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie, koło Czarnego Dunajca. Czynimy wspólnie wielkie dobro, przekazujemy je dla drugiego człowieka, którym jest dar krwi, jakże potrzebny - mówiła KAI dr Maria Lambrecht, lekarka z zakopiańskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. To m.in. ona kwalifikowała osoby chętne do oddania krwi.

Podczas niedzielnej akcji krwiodawstwa w parafii w Miętustwie zgłosiło się 51 osób. Łącznie górale oddali ponad 18 litrów "życiodajnego płynu". Jestem fizykoterapeutką i zawsze śpieszę na pomoc innym, tak było i tym razem. W sumie krew oddawałam trzeci raz - podkreśla pani Paulina z Ratułowa.

Organizatorem akcji oddawania krwi w Miętustwie była tamtejsza parafia wraz z zakopiańskim oddziałem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, a także Tatrzańskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Wydarzenie wsparli ponadto: strażacy z OSP Ciche Dolnej, Ratułów Dolny, Czerwienne Dolne i Starego Bystrego (te cztery miejscowości obejmuje parafia w Miętustwie), Związek Podhalan - Oddział w Miętustwie, Cukiernia "Katarzyna" z Podczerwonego i Lokal "Toscanaccio" z Miętustwa.

Źródło: KAI