Zjazd Stowarzyszenia Kanonistów Polskich dobiega końca. Jakie tematy poruszono?

2022-09-07 13:51
Zjazd Stowarzyszenia Kanonistów Polskich dobiega końca. Jakie tematy poruszono?
Autor: episkopat.pl Zjazd Stowarzyszenia Kanonistów Polskich dobiega końca. Jakie tematy poruszono?

7 września kończy się zjazd Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Spotkanie trwało dwa dni i odbywało się w Krakowie. Towarzyszyła mu Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Jakie tematy poruszono?

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił wagę spotkania Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz wskazał jak ważna jest jego działalność. Zauważył, że kultura europejska wyrasta z antycznej myśli greckiej, religii żydowskiej oraz chrześcijańskiej i prawa rzymskiego. Przyznał, że Europa znajduje się w epoce postprawdy. To znaczy, że przekreśla się fundament, zbudowany na obiektywnej prawdzie. W tym świetle trudno mówić o wartości chrześcijaństwa, które staje się jednym z mitów. Bardzo często również ustala się prawo, które opiera się na sztucznie tworzonych oczekiwaniach społeczeństw. Arcybiskup stwierdził, że istnienie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich daje nadzieję na powrót wartości. Jego członkowie podejmują niezwykle ważne kwestie, a ich rozważania są budowane na fundamencie prawdy, co niesie nadzieję na przyszłość. – Życzę pomyślnych obrad, które będą służyły tworzeniu przestrzeni myślenia i działania, które zapewnią dobrą przyszłość na dziś i na jutro polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim działalności Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie – zakończył.

Czytaj także: Watykan: w Senegalu, Zielonym Przylądku, Gwinei Bissau i Mauretanii- nowy nuncjusz apostolski

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński podziękował za istnienie stowarzyszenia i jego członków, którzy włączają się w działalność Kościoła w Polsce. Wyraził radość z tego, że wśród nich pojawiają się młodzi ludzie, a także osoby konsekrowane i świeckie. Podziękował tym spośród nich, którzy są szczególnie zaangażowani w posługę przy Konferencji Episkopatu Polski. Wyraził również wdzięczność za pomoc podczas wszelkich konsultacji i wskazał na wagę publikacji, podkreślających właściwe nurty myślowe. Stwierdził, że to zebranie przypomina o konieczności budowania środowiska kanonistów, których obrady dają dobre owoce i podziękował organizatorom.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Fot. diecezja.pl