Zmarł najstarszy oblat na świecie

2023-04-04 14:22
Ojciec Olegario
Autor: oblaci.pl

Miał 103 lata. W życiu zakonnym przeżył 84 lata, w Chrystusowym kapłaństwie 77. Osobiście poznał błogosławionych oblatów – męczenników z Hiszpanii – informuje strona oblaci.pl.

Witajcie współbracia oblaci, chcemy was poinformować, że rozpoczynając obchody wielkanocne, podczas ostatniej nocy zmarł ojciec Olegario. Prosimy o jego wieczny odpoczynek – podało biuro prasowe oblackiej Prowincji Cruz del Sur.

Olegario Dominguez urodził się 6 marca 1920 r. w León w Hiszpanii. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1938 roku. Rozpoczął formację w madryckim scholastykacie. Był to okres krwawego prześladowania Kościoła podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), choć wrogość wobec Kościoła rodziła się już od 1931 roku. Czterech towarzyszy Olegario zostało ogłoszonych błogosławionymi Kościoła katolickiego jako męczennicy za wiarę. Dominiguez uniknął śmierci ze względu na fakt, że przebywał w tym czasie na urlopie w rodzinnych stronach, gdzie nie sięgały rządy komunistyczne. Święcenia prezbiteratu otrzymał 10 marca 1946 roku. Przez wiele lat posługiwał w Hiszpanii, ale z biegiem lat rosło w nim pragnienie wyjazdu na misje.

Kiedy skończył 60 lat, superior generalny poprosił go o pracę na misjach w Paragwaju. Natychmiast się zgodził. Przyjechał do Paragwaju 4 września 1980 r. Przez wiele lat formował pokolenia młodych oblatów, prowadząc wykłady z sakramentologii i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Santa Ana de Asunción. Zmarł 3 kwietnia 2023 roku.

Źródło:ekai