Znów nie dojdzie do wizyty ad limina biskupów Niderlandów

2022-01-06 13:45
Holandia
Autor: Benutzer:AlterVista/wikimedia commons

Już po raz drugi z powodu koronawirusa katoliccy biskupi Niderlandów odwołali swoją wizytę ad-limina Apostolorum w Watykanie.

W związku z utrzymującą się pandemią i wzrostem zachorowań wywołanych wariantem Omikron uznano, że grupowy wyjazd do Rzymu i odbycie kilku spotkań w krótkim czasie, byłoby nieodpowiedzialne- poinformował sekretariat Konferencji Biskupów Niderlandzkich.

Na prośbę o przełożenie zaplanowanych na koniec stycznia rozmów z papieżem Franciszkiem i różnymi dykasteriami Kurii Rzymskiej zgodził się prefekt rzymskiej Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Wcześniej, marcową wizytę w 2021 roku, 13 biskupów i ich przewodniczącego Hansa van den Hende odwołał Watykan.

Pod koniec 2021 roku swoją wizytę ad-limina w Watykanie przełożyli też biskupi Austrii. Była planowana na 29 listopada do 3 grudnia, ale nie mogła się odbyć ze względu na trudną sytuację pandemiczną i lockdown ogłoszony w tym czasie w całym kraju. Nowy termin przyjazdu hierarchów nie został jeszcze ustalony.

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego biskupi katoliccy co około pięć lat przedstawiają papieżowi osobiste sprawozdania z sytuacji w ich diecezjach. Ostatnia wizyta ad-limina biskupów niderlandzkich odbyła się w grudniu 2013 r.

Źródło:ekai