1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-29 17:20
tablica
Autor: materiały prasowe

Tego dnia w Koszalinie prezes Instytutu Pamięci Narodowej odsłoni tablicę upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, w budynku przy ul. Jedności 5. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy p. Jerzego Giszczaka oraz przy współpracy Oddziału IPN w Szczecinie, który sfinansował tablicę, Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, zarządcy budynku oraz Miasta Koszalin. Tablica wykonana jest z czarnego kamienia o wymiarach: 125x85x5 cm. Owalny kształt tablicy nawiązuje do okna powyżej i wraz z nim tworzy tzw. rytm na elewacji. Orzeł symbolicznie przełamany pół linią łamaną, symbolizuje nie tylko koniec niepodległości Polski po 1944 roku, ale też komunistyczny terror, polegający na morderstwach sądowych, torturach, łamaniu życiorysów i charakterów ludzi, którzy podjęli nierówną walkę o wolność Polski, nie tylko w trakcie II wojny światowej ale i po jej zakończeniu. Odcinanie przez ówczesnych decydentów koron z przedwojennych orzełków wojskowych, czy łamanie ich w pół miało na celu nie tylko symboliczne zakończenie niezależności Polski, ale i pognębienie osób zaangażowanych w konspirację, poprzez uszkadzanie, czy niszczenie symboli polskiej wojskowości. Po powstaniu województwa koszalińskiego w 1950 r. i powołaniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Koszalinie, siedziba PUBP została umieszczona w budynku przy obecnej ul. Jedności 5. Najprawdopodobniej wraz z rozwiązaniem w 1956 r. delegatury Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego w budynku tym mieściła się komenda milicji i urzędowała Służba Bezpieczeństwa.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.