10 nowych wozów strażackich zasili OSP w powiecie słupskim

wozy strażackie Słuspk
Autor: materiały prasowe

10 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych i dodatkowy sprzęt trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Słupskiego Związku Powiatowo-Gminnego. Związkowi na zakup taboru i modernizację infrastruktury społecznej udało się pozyskać ponad 7,8 mln zł dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.

-Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, nasz region stoi na dwóch takich fundamentach jak straż zawodowa i straż ochotnicza. Myślę, że ten duży zakup jeszcze poprawi to bezpieczeństwo. Nigdy w historii nie było tak dużego jednorazowego zakupu wozów plus sprzętu dla jednostek OSP, bez wkładu finansowego samorządów gminnych, nie byłaby możliwa realizacja tego bardzo ambitnego projektu

-mówi starosta słupski Paweł Lisowski.

Listen to "Paweł Lisowski, starosta słupski" on Spreaker.

W zakupie sprzętu i wozów strażackich uczestniczyło 8 gmin, na terenie których działa kilka OSP. Pięć ciężkich wozów ratowniczo-gaśniczych trafi do jednostek w Łupawie, Potęgowie, Gardnie Wielkiej, Korzybiu i Damnicy. Dwa średnie wozy otrzymają OSP we Wrzącej i Motarzynie. Natomiast trzy lekkie pojazdy dostaną strażacy z Gałęzinowa, Bukówka i Wierzchocina.

Mł. bryg. Krzysztof Trocki, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku podkreślił, że nowe wozy znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ to często OSP przybywa jako pierwsza na miejsce zdarzenia:

-My dojeżdżamy na miejsce zdarzenia, gdzie już jest teren uporządkowany, gdzie już pierwsze działania ratunkowe są prowadzone. Przyjeżdżamy, kontrolujemy, bądź przejmujemy miejsce zdarzenia, ale działamy już wtedy wspólnie, dlatego te samochody są bardzo potrzebne w powiecie, zwłaszcza w takich miejscowościach, które są oddalone od Słupska około 30 km, jak Potęgowo, ale też Kępice i inne.

Listen to "mł. bryg. Krzysztof Trocki, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku" on Spreaker.

Dodatkowo strażacy z gmin Ustka i Smołdzino otrzymają specjalistyczny sprzęt taki jak pralnice, suszarki, szafy suszące, agregaty i motopompy.

Łączny koszt zakupu sprzętu i wozów strażackich to ponad 11,5 mln zł.