12,5 mln zł dla gmin w programie Ciepłe Mieszkanie

2023-03-06 17:37
cieple mieszkanie
Autor: materiały prasowe

Ponad pół tysiąca nieekologicznych pieców w domach wielorodzinnych do likwidacji dzięki dofinansowaniu z programu Ciepłe Mieszkanie.

W Koszalinie zawarto 13 umów z samorządami. Dofinansowanie trafi do: Sławna (490 tys. zł), gm. Bobolice (1,24 mln zł), Człopy (465 tys. zł), Szczecinka (3,472 mln zł), gm. Połczyn-Zdrój (162,2 tys. zł), Drawska Pomorskiego (3,62 mln zł), Karlina (262,5 tys. zł), Wałcza (925 tys. zł), gm. Postomino (305 tys. zł), Czaplinka (1,16 mln zł), Białego Boru (15 tys. zł), Grzmiącej (160 tys. zł) oraz Miasta Białogard (232,5 tys. zł). Wsparcie w wysokości ponad 12,5 mln zł pozwoli na wymianę 514 pieców na ekologiczne źródła ciepła.

Ciepłe Mieszkanie to program, który jest realizowany przez WFOŚiGW w Szczecinie we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Nabór w tej edycji zakończył się w ubiegłym roku, ale jak zapewnia Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, będzie kolejny nabór.

- Samorządy pełnią kluczową rolę w programie Ciepłe Mieszkanie, gdyż one najlepiej znają lokalne potrzeby i to do nich mieszkańcy będą aplikować o wsparcie na wymianę źródeł ciepła. To rozwiązanie, które pozwala uzyskać dofinansowanie do wymiany pieców i poprawy efektywności energetycznej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść nawet 37,5 tysiąca złotych, a budżet w skali kraju to 1,4 miliarda złotych – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Wysokość dotacji na mieszkanie to – w zależności od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny – od 15 do 37,5 tys. zł. W pierwszym poziomie dofinansowania – przy rocznych dochodach do 120 tys. zł – wsparcie to 30%, maksymalnie 15 tys. zł na 1 mieszkanie. Poziom podwyższony jest dedykowany mieszkańcom, których dochód na osobę nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Mogą one otrzymać wsparcie do 60% kosztów, maksymalnie 25 tys. zł. O wsparcie w poziomie najwyższym mogą aplikować mieszkańcy, których dochody to 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Dofinansowanie wynosi nawet 37,5 tys. zł na mieszkanie – 90% kosztów.

Program pozwala uzyskać wsparcie na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze albo podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wsparcie można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sfinansować można także koszt przygotowania projektu inwestycji. Szczegółowe informacje o programie Ciepłe Mieszkanie są dostępne na stronie: TU

Listen to "Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie" on Spreaker. Listen to "Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska" on Spreaker. Listen to "umowy Sławno, Karlino, Połczyn Zdrój" on Spreaker.