14-letniemu Michałowi ze Szczecinka grozi utrata wzroku. W pomoc zaangażowała się parafia, salony fryzjerskie i kibice

2024-06-07 15:45
14-letni Michał ze Szczecinka potrzebuje pomocy
Autor: arch. rodzinne 14-letni Michał ze Szczecinka potrzebuje pomocy

W trzy dni zebrali prawie 40 tysięcy złotych. To pieniądze potrzebne na operację 14-letniego Michała ze Szczecinka, któremu grozi utrata wzroku. Ma rzadką chorobę o nazwie rodzinna wysiękowa witreoretinopatia. Kolejna okazja, by wesprzeć Michała pojutrze (w niedzielę). Parafianie przygotują 70 blach ciasta, a dochód ze sprzedaży zasili konto zbiórki.

W trzy dni zebrali prawie 40 tysięcy złotych. To pieniądze potrzebne na operację 14-letniego Michała ze Szczecinka, któremu grozi utrata wzroku. Ma rzadką chorobę o nazwie rodzinna wysiękowa witreoretinopatia. Inicjatywa pomocowa wyszła od rodziców ministrantów parafii mariackiej, gdzie Michał jest ministrantem. W pomoc włączyli się także kibice, salony fryzjerskie i kosmetyczne w mieście. Kolejna okazja, by wesprzeć Michała pojutrze (w niedzielę). Parafianie przygotują 70 blach ciasta, które będą sprzedawać po każdej Mszy św. na placu przy kościele. Dochód ze sprzedaży zasili konto zbiórki.

Kwotę ponad 39 tysięcy złotych, potrzebną na pokrycie kosztów operacji, badań oraz dojazd i noclegi dla mamy Michała, udało się już zebrać na Zrzutka.pl. Potrzebne wstępnie 40 tysięcy. Już w najbliższy poniedziałek Michał będzie miał badania i wizytę u lekarza- profesora, dr. Karla-Ulricha Bartza-Schmidta, który specjalizuje się w tego typu zabiegach.

"Michał jest wesołym, pełnym życia chłopcem, który uwielbia piłkę nożną, jest oddanym kibicem, a także ministrantem w Szczecinku. Jego pasją jest również rolnictwo – marzy o tym, aby w przyszłości zająć się gospodarstwem. Nasze życie było spokojne, szczęśliwe, aż do pewnego czasu. Do czasu rozpoznania u mojego dziecka strasznej choroby, która miała doprowadzić do całkowitej ślepoty syna"- pisze na Zrzutka.pl mama Michała. Michał zaczął chorować od 4 roku życia, ale jak pisze jego mama, choroba została źle rozpoznana i była błędnie leczona. "Michał wymaga skomplikowanej operacji oczu za granicą u profesora, dr. Karla-Ulricha Bartz-Schmidta, który jest wybitnym specjalistą w leczeniu tak rzadkich chorób jak rodzinna wysiękowa witreoretinopatia. Koszt operacji, rehabilitacji oraz niezbędnego leczenia przewyższa nasze możliwości finansowe. Operacja musi być przeprowadzona jak najszybciej, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia Michała i dać mu szansę na normalne życie"- dodaje.

Inicjatywa, by wesprzeć Michała i jego mamę w tej trudnej sytuacji wyszła ze strony rodziców ministrantów. Tydzień temu postanowili, że zorganizują sprzedaż ciast, by zebrać pieniądze na ten cel. Jednocześnie utworzona została zbiórka na Zrzutka.pl. Odzew na tę prośbę o pomoc jest zachwycający.

Jak informuje Radio Plus ks. Bartosz Kuligowski, opiekun ministrantów w parafii pw. NNMP w Szczecinku, do akcji włączyło się prawie 30 salonów fryzjerskich i kosmetycznych, kibice m.in. z Karlina oraz Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Rodzice ministrantów rozstawili też puszki w swoich zakładach pracy.

"To zaangażowanie tylu osób daje wielką wiarę w ludzi. Ludzie nie tylko wpłacają pieniądze, ale podchodzą do nas i mówią, że kojarzą Michała, jako ministranta czy kibica, ubolewają, że jako nastolatek może stracić wzrok i chcą go wspierać także swoją modlitwą, ofiarowując w jego intencji Komunię świętą. To niesamowite"- przyznaje ks. Bartosz Kuligowski, opiekun ministrantów, który również bardzo się włączył w pomoc na rzecz ministranta.

Na stronie Zrzutka.pl, czytamy: "Każda, nawet najmniejsza wpłata, przybliża Michała do powrotu do zdrowia i realizacji jego marzeń. Wasza pomoc to nie tylko wsparcie finansowe, ale także ogromne wsparcie emocjonalne dla naszej rodziny. Wierzymy, że dzięki Wam uda się pokonać trudności i przywrócić uśmiech na twarzy Michała. Dziękujemy z całego serca za każdą pomoc, wsparcie i dobre słowo. Razem możemy sprawić, że Michał znowu będzie mógł cieszyć się dzieciństwem i zdrowiem"- pisze mama Michała.

Link na zrzutkę [TUTAJ] .

Akcja, podczas której będzie można nabyć ciasto, wpłacając pieniądze do puszki na operację dla Michała, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30 i po każdej kolejnej Mszy św. Plac przy kościele mariackim w Szczecinku.