200 mln zł na spalarnie w Koszalinie

umowa na spalarnie
Autor: Magda Wanowska-Miksa

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych powstanie w Koszalinie. Spalarnia będzie odzyskiwać energię z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi. Spalarnia powstanie dzięki dotacji oraz pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzisiaj podpisano umowy w tej sprawie.

Spalarnia to jedna z kluczowych i najbardziej kosztownych inwestycji w Koszalinie. Jej wybudowanie to koszt około 250 mln zł. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał na tę inwestycję w formie dotacji ponad 70 mln zł oraz prawie 130 mln zł pożyczki.

Spalarnia ma powstań przy ul. Hipolita Cegielskiego, w sąsiedztwie schroniska dla zwierząt i zakładu karnego. Będzie przetwarzać około 30 tysięcy ton odpadów rocznie z Koszalina oraz sąsiednich gmin: Mielna, Będzina, Kołobrzegu, Sławna, Darłowa czy Świeszyna oraz produkować z nich energię i ciepło.

-Spalarnia pozwoli nam na ograniczeni składowania tych frakcji odpadów, które nie nadają się już do recyklingu, natomiast mają dużą wartość energetyczną. Zapewni także produkcję ciepła dla około 9 tys. gospodarstw domowych w Koszalinie

-mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Listen to "Piotr Jedliński, prezydent Koszalina" on Spreaker.

Tomasz Uciński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie podkreśla, że dla mieszkańców największa korzyść, jaka wynika z powstania takiego obiektu, to stabilizacja cen za wywóz odpadów komunalnych.

Listen to "Tomasz Uciński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie" on Spreaker.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW zaznacza, że spalarnie odpadów są bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Listen to "Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW" on Spreaker.

Planowane uruchomienie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Koszalinie to IV kwartał 2026 roku.