50 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jubileusz w sobotę

2022-06-22 23:23
Konferencja na temat jubileuszu diecezji
Autor: Magda Wanowska-Miksa Konferencja na temat jubileuszu diecezji odbyła się w koszalińskim amfiteatrze.

Konferencja ks. Wojciecha Węgrzyniaka, Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz koncert uwielbienia- to główne punkty obchodów 50. rocznicy utworzenia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uroczystości odbędą się już w tę sobotę w koszalińskim amfiteatrze. Wszyscy wierni są zaproszeni do uczestnictwa.

50-lecie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej będzie uroczyście świętowane w najbliższą sobotę w koszalińskim amfiteatrze. Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Rozpocznie się o godz. 12.00, a poprzedzi ją konferencja ks. dr. hab. Wojciecha Węgrzyniaka, znanego biblisty z Krakowa.

Bp diecezjalny Edward Dajczak podkreśla, że świętowanie to nie tylko moment, by przypomnieć historię powstania diecezji w 1972 roku.

-Odwołujemy się nie tylko do faktów historycznych, ale także do istoty Kościoła, doświadczenia Kościoła jako wspólnoty. Dalsze świętowanie w niedzielę we wszystkich parafiach w diecezji. Formularz Mszy św., czytania, głoszenia słowa, świętowanie będzie zamknięte właśnie w tym doświadczeniu wspólnoty diecezji, ponieważ wiadomo, że na tych głównych uroczystościach nie może być cała diecezja.

Listen to "Bp diecezjalny Edward Dajczak" on Spreaker.

W uroczystościach w amfiteatrze będzie mogło uczestniczyć około 4 tys. wiernych. Wejściówki są rozprowadzane w parafiach. Wierni, dla których zabraknie wejściówek, będą mogli obejrzeć uroczystość na zainstalowanym przed amfiteatrem telebimie.

-Nasze sobotnie świętowanie pragniemy zakończyć koncertem uwielbieniowym. To będzie takie nasze dziękczynienie za te 50 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zaprosiliśmy najlepszych muzyków, którzy zajmują się takim graniem i śpiewem uwielbienia. To Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną pod batutą Huberta Kowalskiego. Koncert zacznie się około 14.30

- mówi ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Listen to "Ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie" on Spreaker.

Podczas uroczystości obecne będą relikwie patronów diecezji - św. Wojciecha oraz św. Maksymiliana oraz Pieta Skrzatuska.

Kolejne jubileuszowe wydarzenia w diecezji zaplanowane są we wrześniu w Skrzatuszu.