80-lecie NSZ świętowano w Tychowie

2022-09-20 16:32
80 lat NSZ
Autor: materiały prasowe Obchody 80-lecia NSZ w Tychowie

Uroczystość z okazji 80-lecia Narodowych Sił Zbrojnych odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym w Tychowie. Oprócz uczniów szkoły, wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Najważniejszym z nich był Edward Ciupak, żołnierz niezłomny, skazany w okresie komunistycznym na długoletnie więzienie za walkę o niepodległą Polskę.

Podczas dzisiejszej uroczystości porucznik NSZ Edward Ciupak został odznaczony medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945. Następnie przekazał symboliczną rotę przysięgi NSZ, przygotowaną specjalnie na to wydarzenie, uczniom klasy wojskowej. Spotkanie z żołnierzem niezłomnym było dla młodzieży żywą lekcją historii.

- Spotkanie z osobą, która pamięta ważne wydarzenia historyczne to było dla uczniów olbrzymie przeżycie. Nie ma nic lepszego dla nauczania historii i patriotyzmu niż spotkanie z człowiekiem, który pamięta te czasy, walczył wtedy i jest w stanie o tym opowiedzieć, to jest lepsze niż stos książek o historii, dlatego bardzo się cieszę, że Edward Ciupak przyjął nasze zaproszenie

- mówi Daniel Wach, dyrektor LO w Tychowie.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów oraz wystąpienia zaproszonych gości.

Narodowe Siły Zbrojne to polska konspiracyjna organizacja wojskowa, działająca w latach 1942–1947, W czasie okupacji niemieckiej walczyła z Niemcami i zwalczała polskie formacje komunistyczne. W okresie powojennym brała udział w walkach przeciwko Armii Czerwonej i NKWD. W szczytowym okresie rozwoju liczyła około 75 tysięcy osób.

Listen to "80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych w Tychowie" on Spreaker.