9 czerwca Międzynarodowy Dzień Archiwów w Koszalinie

2023-06-07 18:20
Archiwum Państwowe w Koszalinie
Autor: www.it-pomorze.pl Archiwum

Wystawy, panele dyskusyjne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi i ciekawymi sprzętami – tak w skrócie będzie wyglądał Międzynarodowy Dzień Archiwów w Koszalinie. To już w najbliższy piątek 9 czerwca na terenie Archiwum w Koszalinie oraz Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 otwarciem wystawy plenerowej pt. „Historia dokumentem pisana” na Placu Polonii 1, przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Ekspozycja jest efektem współpracy 33 Archiwów Państwowych, tworzących polską sieć archiwalną. Wystawa podróżuje po kraju od 2022 r. i teraz mieszkańcy Koszalina będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć reprodukcje najstarszych i najcenniejszych dokumentów z całej sieci Archiwów Państwowych w jednym czasie i miejscu. Wystawa będzie prezentowana w Koszalinie od 9 czerwca do 9 września.

Natomiast wydarzenia, które będą działy się na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie, kryją się pod tytułem „Historia krążkiem się toczy”. Zaproszeni goście będą starali się odpowiedzieć na pytania :Jak wyglądała odbudowa przemysłu fonograficznego w Polsce po wojnie? Jakie zasoby znajdziemy w Narodowym Archiwum Cyfrowym? Jak wyglądała praca dziennikarza muzycznego w czasach, gdy płyty winylowe były przemycane z zagranicy przez marynarzy? Czy przemysł fonograficzny nadążał za modami w muzyce rozrywkowej? Dlaczego warto zajrzeć do Mediateki Koszalińskiej Biblioteki Publicznej?

O godz. 17.00 zaplanowano spotkanie z Katarzyną Plewką, zastępczynią dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego. Temat spotkania to „Z analogu do cyfry. Zdigitalizowane świadectwa przeszłości”. Narodowe Archiwum Cyfrowego w swoich zasobach przechowuje 65 tysięcy nagrań dźwiękowych. Zbiór N powiększa się z każdym kolejnym rokiem. W ich kolekcji znajdziemy blisko 17 tysięcy nagrań audycji sekcji polskiej Radia Wolna Europa, 23 tysiące taśm-matek z wytwórni Polskie Nagrania oraz taśmy z zapisem głosów wybitnych Polaków: marszałka Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Władysława Andersa, Ignacego Jana Paderewskiego czy Stefana Żeromskiego. W pracowni digitalizacji NAC powstają kopie wzorcowe, które są zabezpieczane w Centralnym Repozytorium Cyfrowym Archiwów Państwowych.

Następnie około 17.30 zaproszeni goście wezmą udział w panelu dyskusyjnym „Czy historia rzeczywiście (czarnym) krążkiem się toczy?”. Do rozmowy zaproszono dr Karolinę Bittner (związana z poznańskim oddziałem IPN-u badaczka historii najnowszej Polski, przede wszystkim kultury masowej. Autorka książek: "Piosenka w służbie propagandy. Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989", „Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej". Kolekcjonerka winyli. Oprócz muzyki interesuje się wzornictwem przemysłowym w PRL) red. Przemysława Mroczka (dziennikarz muzyczny, od 1982 r. związany z Radiem Koszalin, w latach 80 i 90. współpracujący także z Programem III Polskiego Radia. Od 20 lat wydawca i redaktor naczelny czasopisma wędkarskiego Karp Max) oraz red. Mateusza Prusa (kolekcjoner muzyki na fizycznych nośnikach. Zbiera zarówno winyle jak i kasety oraz płyty cd. W jego kolekcji przeważają pozycje rapowe i jazzowe. W tym roku wspólnie z Koszalińską Biblioteką Publiczną zorganizował wystawę "Powrót kasety. Nostalgia za latami 90.". Organizator koncertów, animator kultury. Zawodowo dziennikarz).

Na zakończenie o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Weiss, kierownikiem Mediateki w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, która opowie o „Zbiorach muzycznych w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej na przestrzeni lat”.

W budynku Archigalerii zaprezentowana zostanie okolicznościowa wystawa, na której wyeksponowane będą zabytkowe radioodbiorniki, gramofony, magnetofony oraz nośniki muzyczne. Wystawa dostępna będzie od 9 do 23 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.