Akademia Pomorska w Słupsku ma szansę stać się Uniwersytetem

2023-02-08 19:03
Rektor uczelni dr. hab. inż. Zbigniew Osadowski i rzecznik rządu Piotr Müller
Autor: www.apsl.edu.pl Rektor uczelni dr. hab. inż. Zbigniew Osadowski i rzecznik rządu Piotr Müller.

Akademia Pomorska ma szansę stać się Uniwersytetem- i to jeszcze w tym roku. Droga formalna do tej zmiany już się rozpoczęła. Na daniach Rada Ministrów ma skierować do sejmu wniosek o zmianę słupskiej uczelni w Uniwersytet Pomorski.

Rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller poinformował, że po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem edukacji i nauki Rada Ministrów skieruje do sejmu wniosek o przekształcenie Akademii Pomorskiej w Uniwersytet Pomorski.

-To dowód na to, że strategia, która kilka lat temu została przyjęta przez władze Akademii Pomorskiej przyniosła sukces, bo te wyniki ewaluacji doprowadziły do tego, że Akademia Pomorska ma w tej chwili siedem uprawnień do nadawania stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach, trzech różnych dziedzinach czyli jest uczelnią wieloprofilową

- powiedział Piotr Müller i dodał:

-Takie miasta, takie regiony jak Słupsk, jak Środkowe Pomorze, zasługują na dobre kształcenie, na dobre badania naukowe, również na docenienie tego typu działalności przez władze państwowe - dlatego taki ruch ze strony rządu.

Listen to "Rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller" on Spreaker.

Rektor uczelni dr. hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. Akademii Pomorskiej podkreśla, że to byłby ogromny sukces dla uczelni oraz szansa na dalszy rozwój:

-Nie ulega wątpliwości, że to otwiera nowe perspektywy, jeżeli chodzi o naszą uczelnię. Przede wszystkim jest to uwierzytelnienie tego, że posiadamy status akademicki czy uniwersytecki. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia podniesienia prestiżu naszej uczelni. Jestem przekonany, że zmiana nazwy będzie miała znaczący wpływ i przyczyni się do zmniejszenia chociażby odpływu młodzieży, ponieważ jako uczelnia z tym statusem i z takimi kategoriami naukowymi będziemy mogli automatycznie i błyskawicznie reagować na potrzeby rynku pracy, czyli samodzielnie tworzyć kierunki kształcenia bez zgody Ministerstwa. Ale jest to także uwieńczenie wieloletniej ciężkiej pracy wielu pokoleń całego środowiska akademickiego.

Akademia Pomorska powstała w 1957 roku jako Studium Nauczycielskie, potem została przemianowana na Wyższą Szkołą Pedagogiczną, a od 2006 roku zyskała miano Akademii.

Listen to "Rektor Akademii Pomorskiej prof. Zbigniew Osadowski" on Spreaker.