[AKTUALIZACJA] Pogrzeby dzieci utraconych w sobotę w Koszalinie, Słupsku i Pile

2024-03-19 13:55
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska

Pogrzeb 50 dzieci odbędzie się w najbliższą sobotę w Słupsku. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione w tym szpitalu. W Koszalinie pożegnamy 15 dzieci, a w Pile 8 dzieci.

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w sobotę w Koszalinie, Pile i w Słupsku. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Słupsku dziewiętnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 23 marca (sobota). Pochowanych zostanie 50 dzieci. Msza św. o godz. 12.00 w kościele dolnym w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam 1110 dzieci.

Listen to "ks. Dawid Andryszczak, kapelan słupskiego szpitala" on Spreaker.
Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku

W Koszalinie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych 23 marca. Pochowane zostaną prochy 15 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 27. zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. W grobowcu tym spoczywa 3819 dzieci.

Listen to "ks. Piotr Liwiński, kapelan koszalińskiego szpitala" on Spreaker.

W Pile osiemnasty pogrzeb dzieci utraconych 23 marca. Będzie to pogrzeb 8 dzieci. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.  Do tej pory pochowano tam 235 dzieci.

W Wałczu dwunasty pogrzeb dzieci utraconych 25 marca. Pochowanych zostanie 18 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 387 dzieci. 

Listen to "ks. Ryszard Ryngwelski, dziekan dekanatu pilskiego" on Spreaker.

W Szczecinku siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 13 kwietnia. Pochowanych zostanie 22 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 359 dzieci.

W Białogardzie zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbywają się raz w roku w okolicy Dnia Dziecka Utraconego, który obchodzony jest 15 października. Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbywają się także w Czarnkowie, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Na mocy uchwały Rady Miasta Czarnków, od 2018 roku  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnkowie raz w roku w październiku organizuje zbiorowe pogrzeby tych dzieci.

Pomnik Dzieci Utraconych w Pile
Autor: www.koszalin.gosc.pl