Aplikację do walki z fonoholizmem stworzyli naukowcy z Akademii Pomorskiej w Słupsku

2021-11-12 14:21
Aplikacja FonoStop
Autor: materiały prasowe Aplikacja FonoStop

Z fonoholizmem, czyli nadmiernym używaniem telefonów komórkowych walczy Akademia Pomorska w Słupsku. W tym celu pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego stworzyli innowacyjną aplikację o nazwie FonoStop.

Do korzystania z aplikacji zachęcani są głównie rodzice, ponieważ problem fonoholizmu dotyka najczęściej ich pociechy, co wykazały badania prowadzone przez pracowników uczelni. Mobilny program oferuje rodzicom, nie tylko monitorowanie aktywności ich dzieci w internecie, ale także pozwala decydować o tej aktywności oraz daje wskazówki, jak walczyć z uzależnieniem.

Aplikacja składa się z dwóch oddzielnych aplikacji mobilnych - oraz panelu zarządzania. Składa się z dwóch modułów: Opiekuna i Dziecka. Konfiguracja aplikacji na urządzeniu opiekuna składa się z: logowania, utworzenia lub wyboru profilu dziecka, wypełnienia ankiety pomagającej we wstępnej ocenie fonoholizmu. Po poprawnej konfiguracji aplikacja ma wskazywać kolor zagrożenia oraz opis. Ze strony dziecka konfiguracja aplikacji na urządzeniu dziecka składa się z: skanowania kodu QR z aplikacji rodzica, zainstalowania aplikacji do ochrony www oraz przekazania niezbędnych uprawnień

-mówi dr Joanna Grubicka, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w słupskiej Akademii Pomorskiej.

Aplikacja spełnia trzy funkcje - diagnostyczną, ochronną i edukacyjną. Program kontroluje m. in. częstotliwość i porę dnia korzystania z telefonu, zakres i formy aktywności wykorzystania różnych funkcji telefonu, objawy somatyczne i psychiczne oraz problemy z tradycyjnymi kontaktami społecznymi. Aplikacja również blokuje strony stanowiące zagrożenie dla użytkowników. Oczywiście posiada ona funkcję kontroli rodzicielskiej, umożliwia zablokowanie stron w aż 24 kategoriach zagrożeń, dodanie stron na czarną listę, wyłączenie dostępu do Internetu w określonych godzinach, zablokowanie wybranych stron.

Nasza uczelnia będzie miała wgląd do danych baz z aplikacji, zbieranie statystyk odwiedzanych stron w systemie, rejestrowanie stron odwiedzanych przez użytkowników, rejestracja czasu spędzanego przed telefonem w ujęciu dziennym i tygodniowym, dzięki którym będziemy udoskonalać jej prototyp i dążyć do zminimalizowania fonoholizmu

-dodaje dr Joanna Grubicka.

Aplikacja FonoStop zostanie oficjalnie zaprezentowana w czasie VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pn. „Współczesny człowiek wobec zagrożeń w cyberprzestrzeni” która odbędzie się 24 listopada w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Listen to "dr Joanna Grubicka, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w słupskiej Akademii Pomorskiej" on Spreaker.