Autobusy z Piły na froncie ratują ukraińskich żołnierzy

2023-03-21 11:24
Pilskie autobusy miejskie pełnią służbę w Ukrainie
Autor: UM w Pile Pilskie autobusy miejskie pełnią służbę w Ukrainie

O przekazanie pojazdów na potrzeby ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjską agresją, zwróciła się w ubiegłym roku do władz Piły Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. Umowę o darowiźnie podpisali przedstawiciele pilskiego MZK i Fundacji.

- Autobusy są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – informował Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

- Zajmujemy się transportem rannych z Ukrainy. Wspiera nas około 200 medyków z Polski i innych państw. Poszkodowani, konwojami złożonymi z około 30  ambulansów, są przewożeni na lotnisko pod Rzeszowem i w kierunku Przemyśla i dalej samolotami na leczenie i rehabilitację do szpitali w Polsce i za granicą – relacjonowała przedstawicielka Fundacji HUMANOSH, Lena Dąbek.

Teraz Solarisy z Piły po przebudowie przeszły metamorfozę i zostały przekształcone w mobilne punkty chirurgii, o czym na swojej stronie FB informuje Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.