Badania na boreliozę

2021-10-13 17:12
W powiecie słupskim można się za darmo przebadać na obezność boreliozy
Autor: Materiały prasowe

Mieszkańcy regionu słupskiego mogą za darmo przebadać się na obecność boreliozy.

Mieszkańcy regionu słupskiego mogą za darmo przebadać się na obecność boreliozy. Do akcji bezpłatnych badań mogą się zgłosić wszyscy mieszkańcy powiatu powyżej 20. roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono tej groźnej choroby.

- Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, do przychodni POZ, lub do jednego z laboratoriów Diagnostca, która wygrała przetarg na te badania. Badanie nie jest skomplikowane, pobierana jest tylko krew do testów – powiedział Radiu Plus starosta słupski, Paweł Lisowski.

Borelioza to choroba, którą przenoszą kleszcze. Trwa sezon grzybobrań i warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy podczas naszej wyprawy do lasu nie złapaliśmy tego groźnego pajęczaka.

- Najczęściej obserwowanym objawem choroby związanej z boreliozą dla lekarza jest charakterystyczny rumień po kleszczu, zwany wędrującym, przyjmujący postać rozległego zaczerwienienia w kształcie pączka. Często rozwija się wokół miejsca ukłucia kleszcza, ale może również uwidocznić się na innych częściach ciała. Ponieważ może upłynąć nawet 28 dni, zanim pojawi się charakterystyczna zmiana ostrzegawcza, ważne jest obserwowanie okolic, w które wkłuł się kleszcz – mówi lekarz pediatra, Sławomir Ogórek.

Według Państwowego Zakładu Higieny w roku 2017 stwierdzono w Polsce 21 200 przypadków boreliozy. Im dłużej kleszcz pozostaje wkłuty w skórę, tym większe jest ryzyko zakażenia. Niestety nie istnieje szczepionka, która może chronić przed tą groźną chorobą. Akcja bezpłatnych badań w powiecie słupskim potrwa do 20 listopada lub do wyczerpania limitu.