Biskup koszalińsko-kołobrzeski po wizycie w Watykanie

2021-10-18 14:15
Biskup koszalińsko - kołobrzeski, Edward Dajczak
Autor: diecezjakoszalin.pl

Biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak przyleciał w sobotę z Rzymu z wizyty ad Limina Apostolorum. Towarzyszył mu biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

Biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak przyleciał w sobotę z Rzymu z wizyty ad Limina Apostolorum. Towarzyszył mu biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. W czasie tej wizyty biskupi przedstawili w Watykanie relacje dotyczące pracy w diecezji, odwiedzali poszczególne kongregacje, dykasterie i inne urzędy, w tym Sekretariat Stanu. Mieli też czas na modlitwę przy grobach Świętych Piotra i Pawła i nawiedzenie innych bazylik.

- Sporo czasu poświęciliśmy na rozmowy o metodach nowej ewangelizacji, czyli o nowych formach dotarcia z Ewangelią do diecezjan. Mówiliśmy też o udziale osób świeckich w niektórych czynnościach, które dotychczas wykonywali księża. Sporo dyskusji dotyczyło organizacji naszej diecezji. Niewykluczone, że może dojść w przyszłości do łączenia parafii, bo coraz bardziej dotkliwy staje się brak księży. Wobec braku chętnych do kapłaństwa, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem i Wielkopolskim jedną z opcji jest stworzenie jednego prężnie działającego seminarium obejmującego kilka diecezji – powiedział podczas konferencji prasowej bp Edward Dajczak.

Podczas wizyty w Watykanie, ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej rozmawiał też o ewentualnym wyborze biskupa pomocniczego naszej diecezji po tym, jak dotychczasowy bp pomocniczy Krzysztof Włodarczyk został ordynariuszem bydgoskim.

- Sprawa jest już w Watykanie. To skomplikowany proces. Może okazać się, że do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trafi biskup z innej części Polski, jako koadiutor, czyli biskup, który pełni funkcje biskupa pomocniczego, aż do mojego przejścia na emeryturę w wieku 75 lat. Potem taki biskup zostałby ordynariuszem diecezji. Jednak o tym, jak to będzie, zdecyduje stolica apostolska – powiedział bp Dajczak.

Poruszano także w Rzymie sprawę uchodźców na wschodniej granicy Polski. Papież Franciszek i polscy biskupi potwierdzili, że najlepszym, jak na te warunki, rozwiązaniem jest tworzenie korytarzy humanitarnych, głównie dla dzieci i kobiet.

Głównym celem odwiedzin biskupów w stolicy Piotrowej jest umocnienie więzi z biskupem Rzymu. To już druga taka wizyta biskupów z Polski za pontyfikatu papieża Franciszka. Pierwsza odbyła się siedem lat temu.