Brakuje krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa

2022-06-15 15:26
Krew
Autor: pixabay.com

Zapotrzebowanie większe, a dawców brakuje- takie są wakacyjne realia w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa. Okres urlopowy to zawsze bardzo trudny czas dla banków krwi. Letnie wyjazdy powodują, że do terenowych oddziałów krwiodawstwa m. in. w Koszalinie, Kołobrzegu, czy Słupsku zgłasza się mniej darczyńców.

Z drugiej strony latem zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże, czego powodem są m. in. statystycznie częstsze wypadki komunikacyjne.

-Nasze korytarze w czerwcu, lipcu i sierpniu są puste. Lodówki także świecą pustkami, a zamówienia ze szpitali spływają do nas w zatrważającym tempie. Wiadomo, że krwi nie można kupić, ani niczym zastąpić dlatego tak ważne jest dzielenie się nią i o to apelujemy do każdego, kto może krew oddać

-mówi Magdalena Żynis ze Słupskiego Centrum Krwiodawstwa, gdzie największe braki są w ujemnych grupach krwi. Krew może oddać każda zdrowa osoba od 18 do 65 roku życia, o wadze powyżej 50 kg.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku znajduje się przy ulicy Szarych Szeregów 21. Dawcy mogą zgłaszać się tam od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 14:00. Natomiast w Koszalinie krew można oddać w punkcie na terenie koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego. Tutaj najbardziej brakuje krwi z grupy A.

Listen to "Magdalena Żynis ze Słupskiego Centrum Krwiodawstwa" on Spreaker.