Centrum Kryzysowe Caritas przeciw przemocy

2023-11-28 18:12
Naukowcy: Przemoc werbalna wobec dzieci powinna być tak samo traktowana jak fizyczna i seksualna. Co pokazują badania?
Autor: PIxabay

Trwa kampania społeczna „WIDZISZ, REAGUJ I PAMIĘTAJ!” Centrum Kryzysowego Caritas w Koszalinie. Wpisuje się w międzynarodowe „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć". Centrum za pomocą postów publikowanych na swoim Facebooku próbuje obalać mity związane z przemocą.

Pomiędzy 25 listopada, czyli Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia- Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka Centrum Kryzysowe edukuje w mediach społecznościowych na temat zjawiska przemocy.

Nazwa kampanii „Widzisz, Reaguj” odnosi się do międzynarodowego znaku „Pomóż Mi”. Jest to prosty sygnał, który możemy wysłać do kogoś, kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Przełamuje barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno.

-To prosty gest ręką. Ma trzy kroki. Pokazujemy otwartą dłoń, następnie trzeba schować kciuk i złożyć dłoń w pięść. Myślę, że warto, żeby społeczeństwo znało ten znak, bo nie wiemy kiedy i w jakiej sytuacji może nam się on przydać. Warto o tym mówić, uświadamiać i starszych i młodszych

-podkreśla Agnieszka Filipczuk, koordynator Centrum Kryzysowego Caritas.

Z kolei hasło „Pamiętaj” odwołuje się do mitów związanych z przemocą, które ciągle są obecne w świadomości społecznej. Celem kampanii jest zmiana myślenia społeczeństwa o ofiarach i zjawisku przemocy.

-Mimo, że mamy XXI wiek to nadal spotykamy się z mitami dotyczącymi przemocy. Jednym z nich, od którego w sumie zaczęliśmy naszą akcję, jest mit, który mówi o tym, że gdyby naprawdę ofiara cierpiała odeszłaby od sprawcy. Łatwo się mówi, ale musimy zwrócić uwagę na to, że często są to kobiety, które zajmują się domem, nie pracują zawodowo, nie mają środków do życia, wstydzą się społeczeństwa, rodziny, przyjaciół, boją się, że sobie nie poradzą w życiu. Każdego dnia kampanii publikujemy i obalamy w mediach społecznościowych inny mit, a to oczywiście jeszcze nie wszystkie, które funkcjonują w świecie

-mówi Elżbieta Mytnik, wychowawca w Centrum Kryzysowym Caritas.

Kampania potrwa do 10 grudnia, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zachęcamy do zaobserwowania Centrum Kryzysowego na Facebooku.

Listen to "O kampanii społecznej "WIDZISZ, REAGUJ I PAMIĘTAJ !" Centrum Kryzysowego Caritas" on Spreaker.