Charytatywnie w czasie Wielkiego Postu

2023-02-23 18:30
Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Jest to czas szczególnej modlitwy i jałmużny, w którym Caritas zachęca nas do włączenia się w kilka dzieł charytatywnych. Pomóc można mieszkańcom diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz uchodźcom wojennym i Ukraińcom, którzy zostali w swoim kraju.

Na rzecz mieszkańców diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczynają się wielkopostne zbiórki. Produkty z długim terminem przydatności do spożycia można zostawiać w kościołach w specjalnych koszach, a już 17 i 18 marca wolontariusze będą zbierać żywność w wybranych sklepach sieciowych. Ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas zauważa, że w ostatnim czasie przybyło osób potrzebujących:

-Widać, że inflacja i rosnące ceny powodują coraz większą biedę wśród mieszkańców naszej diecezji. Widzimy ich trud w kontekście organizowania sobie chociażby żywności, już wydajemy około 20 procent paczek żywnościowych więcej niż w zeszłym roku.

W Wielkim Poście kontynuowana jest także akcja „Torba charytatywna”. Specjalne papierowe torby można pobrać w parafii lub centrali Caritas. Wypełnione żywnością z długim terminem ważności należy odnieść w to samo miejsce. Zebrana żywność pozwoli potrzebującym godnie przeżyć nadchodzące święta wielkanocne.

Na podobnych zasadach funkcjonuje akcja „Paczka dla Ukrainy”, która w Wielkim Poście także dalej będzie koordynowana przez Caritas. Kartony, oznaczone logo akcji, czekają na darczyńców w parafiach i centrali Caritas. Najlepiej wypełnić je żywnością z długim terminem ważności oraz środkami czystości i przekazać do Parafialnych Zespołów Caritas.

Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zachęca też do „Jałmużny Wielkopostnej”. To znana od lat forma odkładania pieniędzy do specjalnej skarbonki, którą trzeba samodzielnie złożyć. Skarbonki trafiły już do parafii, więc w najbliższą niedzielę będzie można je zabrać do domu i zacząć odkładać drobne pieniądze na rzecz potrzebujących.

Więcej informacji o wielkopostnych akcjach charytatywnych Caritas także na ich stronie internetowej.

Listen to "Ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas" on Spreaker.