Ciekawy tydzień w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej

2022-10-24 16:56
Falkowski
Autor: materiały prasowe W piątek, 28 października gościem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej będzie Maciej Falkowski.

Ten tydzień w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej będzie obfitował w wiele wydarzeń. W budynku przy Placu Polonii 1odbędą się dwa spotkania autorskie, kolejny Przystanek Historia i trzecie już Bibliotekogranie.

W środę, 26 października w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się promocja najnowszej publikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Koszalinie pt. "Fotograf mówi zdjęciami. Krzysztof Sokołów" . Na spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17.00 obecny będzie tytułowy bohater oraz redaktor publikacji. A jednocześnie dyrektor koszalińskiego Archiwum Katarzyna Królczyk. Spotkanie z gośćmi poprowadzi redaktor Piotr Pawłowski.

Krzysztof Sokołów jest znanym koszalińskim fotografikiem, który od blisko 50 lat współpracuje z lokalnymi mediami, instytucjami kultury i przedsiębiorstwami. Podczas pracy zawodowej na dziesiątkach tysięcy fotografii uwiecznił wydarzenia, obiekty i osoby ważne dla życia społeczno-kulturalnego koszalińskiego regionu. Od 2019 roku Krzysztof Sokołów regularnie przekazuje do zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie oryginalne zdjęcia przedstawiające region koszaliński od lat 70. XX wieku aż do dziś. Publikacja jest podsumowaniem niemal 50-letniej działalności Pana Krzysztofa.

Jej przedsmakiem była wystawa zdjęć Krzysztofa Sokołowa o tym samym tytule, która w minione wakacje prezentowana była na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Obecnie wystawę można oglądać na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2.

Kolejnym wydarzeniem, które w tym tygodniu zagości w KBP jest Przystanek Historia, o której więcej pisaliśmy tutaj.

W piątek, 28 października gościem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej będzie Maciej Falkowski. Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w sali kinowej, a poprowadzi je Łukasz Trzeciak.

Maciej Falkowski jest absolwentem stosunków międzynarodowych i studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletnim analitykiem w Ośrodku Studiów Wschodnich. Pracował również w Ambasadzie RP w Erywaniu oraz Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która zajmuje się pomocą rozwojową na rzecz państw postsowieckich. Autor jest również współzałożycielem Fundacji Kaukaz.net. Obecnie pracownikiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Od dwudziestu lat specjalizuje się w tematyce wschodniej, w szczególności Kaukazu i Azji Centralnej. Maciej Falkowski jest autorem książki "Armenia. Obieg zamknięty" oraz współautorem (wraz z Iwoną Kaliszewską) zbioru reportaży o Kaukazie Północnym "Matrioszka w hidżabie". O byłym ZSRR pisał wielokrotnie m.in. dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowej Europy Wschodniej”. W Koszainie opowie przede wszytsim o Armenii i jej trudnej sytuacji geopolitycznej.

Sobota w bibliotece poświęcona będzie rozrywce analogowej, która w ostatnim czasie przeżywa pewnego rodzaju odrodzenie. Po raz trzeci odbędzie się impreza zwana Bibliotekograniem.

Fani gier planszowych będą mogli oddać się rozgrywkom w godzinach 9:00-14:30. Wydarzenie Biblioteka organizuje we współpracy z grupą Planszówki Koszalin, tworzoną przez pasjonatów gier planszowych i nowych technologii. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na stronie internetowej planszowki-koszalin.pl lub telefonicznie w Mediatece: 94 348 15 69.

Jednocześnie w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej cały czas można oglądać wystawę fotograficzną "Z rodu ormiańskiego, narodowości polskiej", której autorką jest Emilia Stachowiak. Wystawa dostępna będzie do 15 listopada.

Listen to "Maciej Zychowicz, KBP" on Spreaker.