Czy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie otrzymał podwyżkę?

2022-10-21 15:04
Szpital Wojewódzki w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uchwalił podwyżkę płacy dla dyrektora szpitala Andrzeja Kondaszewskiego. Fakt ten oburzył posła Radosława Lubczyka, ponieważ pracownikom koszalińskiej lecznicy nadal nie wypłacono ustawowych podwyżek pensji. Rzecznik szpitala odpowiada, że podwyżka, ze względu na trudną sytuację finansową szpitala, nie została dyrektorowi wypłacona.

W związku z uchwałą podnoszącą pensję dyrektorowi Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, poseł Radosław Lubczyk skierował do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza interwencję poselską:

- Ja interweniuje już od lipca w sprawie podwyżek dla personelu medycznego. Nie spodziewałem się efektu takiego, że przełoży się to na podwyżkę dla pana Kondaszewskiego. Najpierw wypłaca się pensje pracownikom, a potem sobie. Dyrektor Kondaszewski zarabia około 25 tys. zł brutto, nie da się tych kwot porównać do wynagrodzenia pielęgniarek, czy personelu, który zarabia po kilka tysięcy złotych, a ma kredyty i zobowiązania. Im bardziej się te pieniądze przydadzą niż dyrektorowi.

Listen to "Poseł Radosław Lubczyk" on Spreaker.

Okazuje się, że podwyżka faktycznie została dyrektorowi szpitala przyznana, ale ze względu na trudną sytuację finansową lecznicy, nie została mu wypłacona. Poinformowała Marzena Sutryk, rzecznik koszalińskiego szpitala:

- Z uwagi na brak środków, wystarczających na wypłatę ustawowych podwyżek dla personelu, podwyżka dla pana dyrektora nie została wypłacona mimo, że została mu przyznana uchwałą Zarządu Województwa, podobnie jak wszystkim dyrektorom szpitali marszałkowskich. Dyrektor zdecydował, że w pierwszej kolejności musi zdobyć potrzebne środki, by szpital mógł wypłacić personelowi należne podwyżki, bo tego, że te pieniądze powinny być pracownikom wypłacone nikt nie kwestionuje.

Rzeczniczka zapewniła także, że jeszcze w październiku Szpital Wojewódzki w Koszalinie wypłaci swoim pracownikom należne podwyżki za lipiec tego roku. Na realizację pozostałych należności szpital nie ma w tej chwili pieniędzy, ponieważ jego budżet jest niedoszacowany. Finansowanie podwyżek dla personelu jest zależne od wysokości kontraktu z NFZ dla poszczególnych placówek. Szpital w Koszalinie jest w grupie szpitali, w których podwyżki kontaktów nie osiągnęły odpowiedniego poziomu. Szpitale w całym kraju borykają się z podobnymi problemami.

Listen to "Marzena Sutryk, rzecznik koszalińskiego szpitala" on Spreaker.

Trudności finansowe zachodniopomorskich szpitali, m. in. brak środków na ustawowe podwyżki, będzie tematem posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Szczecinie. O spotkanie w tej sprawie wnioskował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Do udziału zaproszono Ministra Zdrowia, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorów szpitali oraz władze samorządowe.