Do Szczecinka przyjedzie krwiobus. Można będzie oddać krew

2022-10-20 13:33
Akcja krwiodawcza w Szczecinku
Autor: pixaby Akcja krwiodawcza w Szczecinku

W niedzielę 30 października Akademia Ratownictwa w Szczecinku zaprasza do oddawania krwi.

Rejestracja dawców krwi rozpocznie się w niedzielę (30 października) o godzinie 10:30 i potrwa do 14:30 w krwiobusie, który zaparkowany zostanie przy hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Jasnej.

Kto może zostać krwiodawcą?

Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

- które ważą co najmniej 50 kilogramów,- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

- nie mieć objawów przeziębienia,- nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do krwiobusu trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.