Dramatyczna sytuacja koszalińskiego hospicjum

2022-10-28 10:48
Działalność koszalińskiego hospicjum pod znakiem zapytania
Autor: MK Działalność koszalińskiego hospicjum pod znakiem zapytania

Miesięcznie do funkcjonowania brakuje nam 140 tys. złotych – alarmują pracownicy koszalińskiego hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego. Inflacja, koszty energii, żywności, leków, czy środków higienicznych, do tego niezmieniany od lat kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia sprawiają, że pod znakiem zapytania stoi dalsze funkcjonowanie placówki.

- Wzrosły ceny posiłków dla naszych podopiecznych z 16 złotych na 22 złote na osobę. Więcej także musimy płacić za odbiór odpadów medycznych z 4,50 na 9 złotych za kilogram. Ostatni rachunek za energię jest o 6 tys. większy – mówi dyrektorka hospicjum, Grażyna Zięba.

Hospicjum stacjonarne w Koszalinie dysponuje 28 miejscami dla pacjentów. W hospicjum domowym pomoc udzielana jest ponad 60-ciu osobom. Kontrakt z NFZ-tem zapewnia opiekę dla zaledwie 18 pacjentów.

Na stronie internetowej koszalińskiego hospicjum pojawił się też apel do darczyńców:

„Przed nami kolejna edycja akcji Dar Serca, odbywająca się w dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w Święto Zmarłych (2 listopada) na cmentarzach w Koszalinie i okolicach.

Jeszcze niedawno mieliśmy marzenie, aby dla podopiecznych hospicjum domowego dokupić łóżka rehabilitacyjne, z których mogliby korzystać we własnych domach.

Niestety. Już od jakiegoś czasu kondycja finansowa hospicjów pozarządowych w Polsce pogarszała się z roku na rok. Obecne procesy inflacyjne oraz wszystkie wcześniejsze podwyżki będące następstwem COVID-19 doprowadziły do tego, że sytuacja w hospicjach jest dramatyczna.

„By hospicjum przetrwało zimę” jest hasłem, które można traktować dosłownie i w przenośni. Dosłownie, gdyż nie wiemy co nas czeka – rachunki już teraz są nieporównywalnie wyższe, niż w zeszłym roku, a jeszcze nie zaczął się na dobre sezon grzewczy. W przenośni, traktując zimę jako trudny okres – a w takim obecnie znajdują się wszystkie pozarządowe hospicja. Nie tylko my. I mamy wrażenie, że ważą się właśnie nasze losy”.

Listen to "Grażyna Zięba, dyrektorka hospicjum w Koszalinie" on Spreaker.