Drogi Krzyżowe ulicami miast diecezji

2023-03-21 14:23
Droga Krzyżowa
Autor: pixabay

Drogi Krzyżowe przejdą ulicami miast diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Taka forma nabożeństwa jest coraz bardziej powszechna i organizowana nie tylko w dużych miastach czy parafiach, ale też w mniejszych ośrodkach w diecezji. Nabożeństwa zaplanowano 24 i 31 marca.

W najbliższy piątek miejska Droga Krzyżowa odbędzie się m. in. w Koszalinie, a rozpocznie się przy katedrze o godz. 20.00. Wierni przejdą ulicami miasta w stronę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. Rozważania poprowadzą ojcowie franciszkanie.

W ten piątek Droga Krzyżowa przejdzie także ulicami Szczecinka, początek nabożeństwa o godz. 19:30 przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego, koniec ok. 21:30 przy kościele mariackim.

Także w Sławnie DK ulicami miasta zaplanowana jest na 24 marca, wyruszy po Mszy św. o 18.00 z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, wierni pójdą ul. Jedności Narodowej, Kopernika, Powstańców Warszawskich i placem Wyszyńskiego.

-Z jednej strony to jest wydarzenie publiczne, taka manifestacja naszej wiary na zewnątrz. Warto to robić, dlatego że tych aspektów religijnych w przestrzeni publicznej jest za mało. Próbuje nam się wmówić, że wiara to jest tylko sprawa prywatna, a to nie jest prawda. Mamy prawo do tego, żeby wyjść na zewnątrz i manifestować naszą wiarę. Jest to bardzo pozytywna manifestacja, ponieważ nie jest ona przeciwko komukolwiek, chcemy tylko zamanifestować, że wierzymy w Pana Boga i nasze przywiązanie do krzyża, do wartości katolickich, chrześcijańskich, a z drugiej strony jest to też oczywiście nabożeństwo, w którym każdy z nas osobiście się modli, ma swoje intencje

-mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Miejskie drogi krzyżowe odbędą się też w Pile, Kołobrzegu i Białogardzie, ale w kolejny piątek, 31 marca.

Pilska Droga Krzyżowa ulicami miasta wyruszy o godz. 19:00 z Kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Browarnej, w kierunku Pl. Zwycięstwa.

W Kołobrzeg 31 marca o 19.30 Droga Krzyżowa rozpocznie się w bazylice i przejdzie tradycyjną trasą: ul. Armii Krajowej, Ratuszową, Jana Pawła II, Dworcową, by zakończyć się przy pomniku Tysiąclecia. Droga Krzyżowa odbędzie się w szczególnej intencji, za prześladowców św. Jana Pawła II, a rozważania będą zaczerpnięte z nauczania papieża Polaka.

Droga Krzyżowa ulicami Białogardu odbędzie się w piątek, 31 marca o godz. 19.00. Droga krzyżowa rozpocznie się przy kościele św. Jerzego, a zakończy na wzgórzu św. Jana Pawła II.

Inną propozycję nabożeństwa Drogi Krzyżowej mają w Słupsku. Tam zaplanowano Integracyjną Drogę Krzyżową pw. Szymona z Cyreny. O inicjatywie mówi Grzegorz Mikołajczyk ze słupskiej rady Rycerzy Kolumba:

-Pomysł zorganizowania takiej integracyjnej Drogi Krzyżowej wziął się z naszych miesięcznych wypraw plenerowych, jakie odbywamy z osobami z niepełnosprawnościami. Widzimy, że bardzo często to co innym osobom przychodzi bardzo łatwo, tym osobom sprawia dosyć dużą trudność. W związku z tym chcieliśmy zorganizować Drogę Krzyżową trochę dalszą i dłuższą niż normalnie ona się odbywa w kościele, ale jednocześnie w taki sposób, żeby przejście tego nabożeństwa było dla tych osób osiągalne. Zapraszamy bardzo serdecznie na tę Drogę Krzyżową zarówno osoby z niepełnosprawnościami jak również wolontariuszy, którzy chcieliby tym osobom pomóc.

Wydarzenie w Słupsku już w ten piątek, 24 marca i rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Potem uczestnicy wyruszą w wędrówkę po Lasku Północnym. Do przejścia będą mieli około 4 km.

Listen to "Gdzie odbędą się miejskie Drogi Krzyżowe?" on Spreaker.