Dwie wystawy w kwietniu w Muzeum w Koszalinie

2022-04-08 17:29
rzeźba
Autor: materiały prasowe

Pierwsza z nich dostępna jest już w Zagrodzie Jamneńskiej i jest to rzeźba Tadeusza Kroczaka, natomiast od 21 kwietnia można będzie oglądać wystawę „Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux”.

Tadeusz Kroczak to mieszkaniec Koszalina, wieloletni uczestnik Jarmarków Jamneńskich. Na jego stoisku można znaleźć ręcznie robione misy, pojemniki, tace i deski. Niewiele osób wie, że jest również rzeźbiarzem. Jego pełnoplastyczne rzeźby przedstawiają postacie wykonujące prace, które niegdyś na wsiach były codziennością: ubijanie masła, noszenie chrustu i wody, przędzenie. Jest też mężczyzna odpoczywający z psem przy nodze, i kobieta niosąca w jednej ręce kosz z jajami, a w drugiej – koguta. Tworzy on również „rzeźby natury”. Rzeźby będzie można zobacz w chałupie kmiecej do 16 kwietnia.

wystawa 2
Autor: materiały prasowe

Druga kwietniowa wystawa „Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux” swój wernisaż będzie miała 21 kwietnia o godz. 18.00. Tą wystawą Muzeum w Koszalinie inauguruje cykl wystaw zatytułowany Posteralia, poświęcony dziejom plakatu artystycznego. Święto plakatu, jakim mają być Posteralia, będzie odbywało się w Koszalinie co najmniej raz w roku w formule wystaw organizowanych przez kuratorów zewnętrznych. Będą na nich prezentowane plakaty jednego twórcy, szkoły artystycznej, połączone miejscem lub czasem powstania albo wspólną tematyką – a wokół nich toczyć się będą dyskusje, wykłady, warsztaty. Nie bez powodu bohaterem pierwszej wystawy z cyklu Posteraliów jest artysta francuski – bo za kolebkę plakatu artystycznego uważany jest XIX-wieczny Paryż i tacy twórcy jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, czy działający już w XX wieku Cassandre. Michel Bouvet (rocznik 1955), jeden z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych współczesnych plakacistów.

W koszalińskim Muzeum obejrzymy 37 plakatów zaprojektowanych przez Bouveta dla teatru Le Gémeaux w podparyskim Sceaux, w 1994 roku podniesionego do rangi Sceny Narodowej. Jest to zbiór spójny, oparty na przemyślnie zainscenizowanych fotografiach przedmiotów, które – „dopowiedziane” pieczołowicie dobraną grafiką i mocną czcionką – urastają do rangi symboli wielkich dzieł dramaturgii klasycznej i współczesnej. Kuratorką wystawy jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Warto dodać, że udział w wernisażu zapowiedział sam artysta.

Listen to "rzeźba Tadeusza Kroczaka" on Spreaker. Listen to "„Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux”" on Spreaker.