Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru

2024-03-27 13:35
Martwa Natura  w BTD
Autor: Magda Wanowska-Miksa Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie

Od ponad sześćdziesięciu lat, 27 marca teatry na całym świecie mają swoje święto. Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata kultury. Autorzy dzielą się swoimi refleksjami na temat teatru, sztuki, ale też sytuacji na świecie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowywane są premierowe spektakle, specjalne gale i wydarzenia. Czasami teatry zapraszają widzów za kulisy lub na warsztaty. Każdego roku wybitna osobistość ze świata teatru lub innych gałęzi kultury tworzy orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. Autorem tegorocznego jest norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury Jon Fosse, który stwierdził, że „sztuka to pokój”.

-W orędziu są trzy podstawowe kategorie wyróżnione: obce, wspólne i różne. Autor tłumaczy nam,że są między nami różnice zewnętrzne, ale wspólne jest to, co mamy w środku, czyli nasza dusza. Trzecia kategoria jest niebezpieczna z tego względu, że obce bardzo długo w historii ludzkości znaczyło wrogie. Dopiero dwudziestowieczna filozofia i, to o czym pisze Fosse, czyli dwudziestowieczna sztuka zaczęła wydobywać to, co wspólne czyli ten element duchowości, zmierzamy do szukania tej wspólnoty i tego co nas łączy, a nie co nas dzieli. Sztuka jest jednym z takich aspektów naszego życia społecznego, który stawia na to co wspólne i też odbiór sztuki powoduje u Widza jakieś dążenie do wspólnotowości. „Sztuka to pokój” i to prawda, bo chociaż artyści są skrajnie różnymi ludźmi, to jednak łączy ich ta pewna szczególna więź z odbiorcami, że oni właśnie dzięki swojej sztuce poruszają pewną wspólną część dla każdego człowieka

-tłumaczy dramaturg i dziennikarz Tomasz Ogonowski.

Na Międzynarodowy Dzień Teatru wybrano datę inauguracji Teatru Narodów, czyli założonego w Paryżu międzynarodowego festiwalu teatralnego. Było to 27 marca 1961 roku. Podczas festiwalu spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tej pory jest to wydarzenie, które służy zwiększeniu współpracy ludzi teatru i promocji kultury.

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w 2022 r. działalność sceniczną prowadziło 159 teatrów. Wraz z instytucjami muzycznymi, których jest 49, zorganizowały 53 tys. przedstawień i koncertów, w których uczestniczyło 9,3 mln widzów i słuchaczy. W porównaniu z 2021 r. liczba przedstawień i koncertów wzrosła o około 76 procent, a widzów i słuchaczy blisko dwukrotnie.

Listen to "Międzynarodowy Dzień Teatru" on Spreaker.