Fajerwerki nie są dla dzieci

2022-12-29 14:09
Policjanci w regionie kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków
Autor: KMP Słupsk Policjanci w regionie kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków

Przed nami Sylwester. Wielu z nas ze względu na troskę o najmłodszych i zwierzęta rezygnuje z witania Nowego Roku fajerwerkami, jednak nie brakuje osób, które eksperymentują już od kilku dni.

Niestety każdego roku z powodu nieprawidłowego obchodzenia się z pirotechniką dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Sprzedając petardy dzieciom dodatkowo narażamy się  na odpowiedzialność karną. Mundurowi apelują do wszystkich sprzedawców o rozwagę i rozsądek, przypominając, że zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Kiedy jednak zdecydujemy się na witanie Nowego Roku fajerwerkami, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: - kupujmy petardy w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach, - fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, a także nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży na opakowaniu powinna być data ważności produktu. - nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwości. - zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem-stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce; - jeśli po odpaleniu fajerwerków lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało; - należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki; - korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych; - gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.