W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki. Mszy św. Inauguracyjnej w seminaryjnej kaplicy przewodniczył biskup Zbigniew Zieliński, który mówił do kleryków o realizacji powołania:
- Trwajcie na rozmowie z Chrystusem. Słysząc Jego wezwanie „Pójdź za mną”, wezwanie to starajcie się traktować jako zaproszenie do odkrywania różnych darów, jakie są udziałem każdego z nas w kościele i w społeczeństwie. Nie rozstawajcie się z naszym mistrzem i odkupicielem, by nie groził Wam i nam smutek sumienia, ale byśmy byli skazani na radość rozwoju, odkrywanie nowych obszarów wiary i dzielenie się tą wiarą z innymi.
Studia rozpoczęło w sumie 18 kleryków. Na pierwszy rok przyjęto do seminarium tylko dwóch chętnych. Ze względu na to, zawieszony został rok propedeutyczny w Szczecinku, a nowi studenci rozpoczną naukę razem z innymi alumnami w Koszalinie. Jednym z nich jest Konrad Michalik z parafii w Białogardzie. Co pociąga go w kapłaństwie?
- Na pewno głoszenie Słowa Bożego, możliwość też głoszenia innym tej miłości Bożej, sakramenty, liturgie, ich aspektu formalny i zewnętrzny, a także ten duchowy. Tajemnice tych misteriów, jakie one zawierają i przenoszą.
Nuka w seminarium trwa 6 lat. Po piątym roku formacji klerycy bronią pracę magisterską i przyjmują święcenia diakonatu. Po roku praktyk w parafii przychodzi czas święceń kapłańskich. W tym roku przygotowuje się do tego momentu 3 diakonów.
Razem z 18 klerykami studiować będzie 3 studentów świeckich, którzy podejmują naukę na Wydziale Teologicznym w ramach Instytutu Studiów Wyższych. Dodatkowo, na teologiczno-katechetycznych studiach podyplomowych dla nauczycieli kształci się 15 osób, a na Studiach Podyplomowych z Teologii 22 osoby.
Listen to "Inauguracja roku akademickiego w WSD w Koszalinie" on Spreaker.