Ingres biskupa Zielińskiego [RELACJA AUDIO]

2023-03-06 20:33
Ingres
Autor: Karolina Pawłowska "Gość niedzielny"

Biskup Zbigniew Zieliński jest już oficjalnie ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ingres biskupa odbył się w sobotę w koszalińskiej katedrze. Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie nowemu biskupowi pastorału, jako symbolu posługi pasterskiej i władzy w tutejszym kościele, przez jego poprzednika- biskupa Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry dopełnił przejęcie przez duchownego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w której od marca 2022 roku był biskupem koadiutorem. W uroczystości wzięło udział około 200 duchownych i spore grono przedstawicieli władz samorządowych z terenu całej diecezji.

Listen to "Ingres- duchowni i samorządowcy" on Spreaker.

Na ingres licznie przybyli także wierni z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz archidiecezji gdańskiej, gdzie biskup Zieliński pracował przez 30 lat.

Listen to "Ingres- wierni" on Spreaker.

Biskup Zbigniew Zieliński objął urząd biskupa diecezjalnego, po biskupie Edwardzie Dajczaku. Biskup senior podczas ingresu swego następcy oficjalnie pożegnał się z urzędem ordynariusza i podziękował za lata tej posługi, jednocześnie podkreślając, że najważniejsza w niej jest miłość do drugiego człowieka:

Listen to "Ingres- bp senior Edward Dajczak" on Spreaker.

Za lata posługi podziękował biskupowi seniorowi Edwardowi Dajczakowi nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio:

Listen to "Ingres- nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio" on Spreaker.

W imieniu księży diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podziękowania bp. Dajczakowi złożył ks. Wacław Grądalski:

Listen to "Ingres- ks. Wacław Grądalski" on Spreaker.

Biskup senior Edward Dajczak był ordynariuszem diecezji koszalińsko -kołobrzeskiej od 2007 roku. Następujący po nim bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem, 50-letniej diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej.

Listen to "Ingres bp. Zielińskiego" on Spreaker.