Ingres bp Zielińskiego do koszalińskiej katedry

2023-03-04 17:12
ingres bp Zielińskiego
Autor: Karolina Pawłowska "Gość Niedzielny" Przekazanie pastorału to najważniejszy i symboliczny moment podczas ingresu.

Biskup Zbigniew Zieliński jest już oficjalnie ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ingres biskupa odbył się dziś (04.03) w koszalińskiej katedrze. Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie nowemu biskupowi pastorału, jako symbolu posługi pasterskiej i władzy w tutejszym Kościele, przez jego poprzednika- biskupa Edwarda Dajczaka.

Uroczysty ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP dopełnił przejęcie przez duchownego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w której od marca 2022 roku był biskupem koadiutorem.

Na początku, tego bardzo ważnego w historii diecezji wydarzenia, bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko odczytał bullę papieską. Potem nadszedł czas na najważniejszy i najbardziej symboliczny moment ingresu, czyli przekazanie przez biskupa seniora Edwarda Dajczaka i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w ręce nowego biskupa ordynariusza pastorału, który jest znakiem posługi pasterskiej. Bp Zieliński otrzymał pastorał pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kard. nom. Ignacego Jeża.

Dalej nastąpiło tzw. homagium, jest to złożenie wyrazów oddania i szacunku biskupowi przez biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i przedstawicieli wiernych świeckich. Wybrani przedstawiciele tych środowisk uczynili to przez podejście do biskupa i symboliczny uścisk. W ten sposób też została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Homilię podczas ingresu wygłosił sam biskup Zbigniew Zieliński. W słowach skierowanych do wiernych odwołał się     m. in. do swojego zawołania biskupiego, które brzmi „Ut unum sint” –co znaczy „aby byli jedno”:

-Nawiązując do tego polecenia Chrystusa, zawartego w moim biskupim zawołaniu, pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi, jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Tym bardziej, że przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości dialektyka w postaci różnorakiej walki daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych ataków agresji toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie. Do tego dramatyczne konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą, eskalujące nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale jeszcze bardziej ukazujące poważny rozpad środowiska rodzinnego. Dlatego, odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno”, rozwiniętego przez świętego Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, a nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi”, chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić szczere pragnienie włączenia się w budowanie właśnie takiego oblicza tej ziemi.

Listen to "Bp Zbigniew Zieliński- fragment homilii" on Spreaker.

W ingresie biskupa Zielińskiego uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz prawie 30 biskupów, 160 księży i liczni przedstawiciele władz każdego szczebla oraz tłum wiernych.

Był to szósty ingres w 50-letniej historii diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z ingresu na antenie Radia Plus Koszalin w poniedziałek (06.03) tuż po godz. 16.00 w programie „W rytmie wydarzeń”.