Jak Koszalin pomógł Ukraińcom przez rok wojny?

2023-02-24 17:46
pomoc ukrainie
Autor: ELG21/Pixabay.com

24 luty, godz. 4.00 rano czasu polskiego – to właśnie wtedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Miliony Ukraińców opuściło ojczyznę, by ratować życie. Część z nich znalazło schronienie w Koszalinie. W pomoc od razu zaangażowali się m. in. Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, samorząd oraz koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Diecezjalna Caritas powołała do życia Centrum Migranta i Uchodźcy w Koszalinie, które pomogło około 2,5 tys. uchodźcom wojennym.

-W Centrum pomagamy materialnie, psychologicznie, prawnie, jak również duchowo. Około 130 osób skorzystało z pomocy psychologa, podobnie 130 osób uczestniczyło w kursie języka polskiego. Wszystkie akcje podejmowaliśmy w tym roku wojennym po to, żeby mieszkańcy Ukrainy mogli u nas się zadomowić, ale również zasymilować i usamodzielnić

-powiedział ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas, która przez rok przekazała około 10 ton żywności do Ukrainy przez Caritas Polska i 810 paczek żywnościowych w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” do zaprzyjaźnionych miejsc, parafii i diecezji w Ukrainie.

Listen to "ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas" on Spreaker.

Wielu Ukraińców, uciekających przed wojną otrzymało pomoc od mieszkańców Koszalina, koszalińskiego samorządu i oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

- Udało nam się wysłać do tej pory, wspólnie z Urzędem Miasta w Koszalinie, 11 transportów z darami, z tego osiem trafiło do Iwanofrankowska, jeden do Kijowa, jeden do Tarnopola i jeden na wschód Ukrainy. To pokazuje, że ta pomoc, którą zaoferowali mieszkańcy naszego regionu jest dość duża. Stworzyliśmy też dedykowane konto na pomoc Ukrainie. Na to konto udało nam się zebrać ponad 300 000 zł, zakupiliśmy tir mąki i kaszy dla żołnierzy ukraińskich, odzież termoaktywną, agregaty prądotwórcze

- podsumował Roman Biłas, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Oddział Koszalin.

-Z drugiej też strony stworzyliśmy w Koszalinie Centrum Pomocy Uchodźcom, gdzie kojarzyliśmy uchodźców z osobami, które gotowe były przyjąć ich pod swój dach. Udało nam się znaleźć schronienie dla około 12 tys. osób

- dodał Roman Biłas. Dziś do Centrum Pomocy Uchodźcom można zgłosić się po pomoc żywnościową, pomoc w znalezieniu pracy, czy przetłumaczeniu dokumentów. Centrum mieści się przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie.

Dziś, w rocznicę wojny na Ukrainie, na Rynku Staromiejskim w Koszalinie o godz. 17.00 odbędzie się manifestacja solidarności z Ukrainą, a o godz. 18.00 w katedrze Msza św. w intencji pokoju w Ukrainie. Przewodniczył będzie bp Zbigniew Zieliński, obecny będzie także m. in. ks. mitrat Bogdan Hałuszka z parafii greckokatolickiej.

Listen to "Roman Biłas, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Oddział Koszalin" on Spreaker.