Jak upamiętnić 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II?

2023-03-31 15:27
koszalińska katedra
Autor: Magda Wanowska-Miksa Katedra w Koszalinie

Spotkają się by upamiętnić świętego Jana Pawła II. W niedzielę, 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci papieża Polaka. Tego dnia w wielu miejscowościach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się specjalne marsze, nauczania i spotkania modlitewne.

-Wcale nie chodzi o obronę Jana Pawła II. Jemu nic nie jest w stanie zaszkodzić. On jest człowiekiem, który jest po drugiej stronie życia i myślę, że, te badania też to potwierdzają, mało kto się z tym nie zgadza, że nie jest świętym. Natomiast myślę, że jest to bardzo potrzebne nam samym, bo mam wrażenie, że chodzi o to czy stracimy kogoś w kim mieliśmy oparcie, na kim mogliśmy postawić swoje życie, czy będziemy mieli nadal to dziedzictwo Jana Pawła II jako taki oręż i coś, co będzie kształtowało nasze życie. Myślę, że przywołanie wątków związanych z życiem świętego Jana Pawła II załatwi narrację, która w taki nieuporządkowany sposób krąży w przestrzeni publicznej i pozwoli nam wyjść z tego obronną ręką. Jestem co do tego przekonany

-podkreśla bp diecezjalny Zbigniew Zieliński i zachęca do wzięcia udziały w wydarzeniach rocznicowych.

Listen to "bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej" on Spreaker.

W Koszalina wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.00 w katedrze Apelem Jasnogórskim, podczas którego rozważania poprowadzi bp Zbigniew Zieliński. Następnie wierni przejdą przed pomnik św. Jana Pawła II obok katedry, gdzie zostaną złożone kwiaty i o godz. 21.37 odśpiewana "Barka".

Podobnie będzie w Pile, gdzie także o godz. 21.00 rozpocznie się Apel Papieski przy figurze św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa.

Z kolei w Kołobrzegu organizacje katolickie przygotowują zgromadzenie papieskie pod nazwą „Razem przy św. Janie Pawle II”.

- Chcemy dać świadectwo przywiązania do świętego Jana Pawła II, ale wyrazić też dezaprobatę dla podważania jego autorytetu, osoby i nauczenia. Będą wystąpienia przedstawicieli różnych środowisk, będziemy mogli wysłuchać fragmentów wypowiedzi i kazań Jana Pawła II oraz wspólnie się modlić

- zapowiada Katarzyna Pechman z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej w Kołobrzegu.

Kołobrzeskie zgromadzenie rozpocznie się o 20.45 na dziedzińcu ratusza miejskiego. Później zebrani przejdą do tablicy, upamiętniającej wizytę kard. Karola Wojtyły w Kołobrzegu, znajdującej się na murze bazyliki i o 21.37 odśpiewają „Barkę”, która była ulubioną pieśnią Jana Pawła II.

Listen to "Katarzyna Pechman, Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu" on Spreaker.