Kolejne dofinansowanie na remont zabytkowych organów w Połczynie Zdroju

2022-10-24 17:57
dofinansowanie na organy w Połczynie zdroju
Autor: materiały prasowe 24 października podpisano umowę o dofinansowaniu.

Unijne dofinansowanie w wysokości ponad 215 tys. zł trafi do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju. Finansowe wsparcie pozwoli na przeprowadzenie kolejnego etapu prac konserwatorskich dotyczących zabytkowych organów Barnima Grüneberga.

Umowę, przyznającą unijne środki, z Antonim Kloską, proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju podpisał członek zarządu województwa Stanisław Wziątek. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Powiatu Świdwińskiego” oraz Stowarzyszenia na rzecz Organów Barnima Grüneberga w Połczynie-Zdroju, a także pomysłodawca projektu, organista Michał Dziedzic.

- Zabytki to świadectwo historii, odzwierciedlenie charakteru danej epoki. Samorząd Województwa już od kilkunastu lat wspiera działania, które pozwalają utrzymać je w dobrym stanie, tak, aby jak najdłużej mogły być źródłem informacji dla kolejnych pokoleń

– mówił Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Dofinansowanie, w wysokości ok. 215 tys. zł pozwoli na wykonanie części prac konserwatorskich w zakresie renowacji elementów zabytkowych organów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdroju. Prace dotyczyć będą rekonstrukcji dwóch miechów fałdowych, klinowych podawaczy, dźwigni do kalikowania oraz zabezpieczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie elementy rekonstruowane mają zostać wykonane w stylu epoki. Planowo działania, których całkowity koszt wyniesie ponad 260 tys. zł, mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.

organu w Połczynie
Autor: materiały prasowe Zabytkowe organy Barnima Grüneberga w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdroju.

Instrument został wykonany przez Karla Barnima Theodora Grüneberga. To niemiecki organmistrz, który urodził się w 1828 r. w Szczecinie. Budowy organów uczył się w domu rodzinnym, a po śmierci ojca, Augusta Wilhelma Grüneberga, kształcił się u wuja, berlińskiego organmistrza, Carla Augusta Buchholza. Po przejęciu warsztatu organmistrzowskiego ojca rozpoczął aktywną działalność, zyskując duże uznanie. Wykonał wiele instrumentów, głównie w Meklemburgii i na Pomorzu.

To kolejne wsparcie przyznane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dla tego zabytkowego instrumentu, znajdującego się w Połczynie-Zdroju. Wcześniejsze środki pozwoliły na rozpoczęcie prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych, dotyczących m. in. piszczałek drewnianych i metalowych, których w instrumencie jest ponad 1300.