Kolejny koncert symfoniczny w Filharmonii Koszalińskiej

2022-12-14 15:11
W najbliższy poiątek w Filharmonii Koszalińskiej wystąpi Natan Dondalski
Autor: Materiały prasowe W najbliższy poiątek w Filharmonii Koszalińskiej wystąpi Natan Dondalski

W piątek 16 grudnia z orkiestrą pod batutą Pawła Kotli, w koncercie skrzypcowym e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego wystąpi znany koszalińskiej publiczności Natan Dondalski.

Zaliczany przez krytyków do czołówki najlepszych polskich skrzypków. Koncertmistrz w filharmoniach koszalińskiej i (do 2021 roku) warmińsko-mazurskiej jest laureatem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Uczestniczył w mistrzowskich kursach skrzypcowych u takich sław jak Wanda Wiłkomirska, Marina Jaszwili, Wolfgang Marschner, Pierre Amoyal. Był wielokrotnym stypendystą Fundacji Kultury Polskiej oraz Ministra Kultury i Sztuki. Występował w większości krajów europejskich oraz w Japonii.

Stale współpracuje z większością polskich filharmonii. Koncertował m.in. w Cristal Saal w Obihiro, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Sofii, White Hall w Helsinkach, Meistersingerhalle w Norymberdze, Kölner Philharmonik, Musikhalle w Hamburgu, Liederhalle w Stuttgarcie, Konserthuset w Oslo, Beethovenhalle w Bonn oraz Schauspielhaus w Berlinie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla radia i telewizji polskiej, czeskiej, mołdawskiej, niemieckiej, francuskiej i fińskiej.

Niestrudzenie odkrywa coraz to nowe zapomniane koncerty skrzypcowe, które następnie w miarę możliwości prezentuje przed szeroką publicznością. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie i w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie; jest również wykładowcą na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Wśród licznych wychowanków Natana Dondalskiego są laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów. Wielokrotnie otrzymywał on nagrodę dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce.