Kolejny transport żywności dla Ukrainy. Z Pomorza Zachodniego do Mikołajowa

2022-08-10 15:17
Kolejny transport żywności dla Ukrainy. Z Pomorza Zachodniego do Mikołajowa
Autor: Materiały prasowe Kolejny transport żywności dla Ukrainy. Z Pomorza Zachodniego do Mikołajowa

Województwo Zachodniopomorskie wysyła do Mikołajowa na południu Ukrainy kilka ton produktów żywnościowych. Ciężarówka wypełniona konserwami, daniami instant, tysiącami opakowań kaszy, soli, oleju, kawy i herbaty wyruszy na Wschód w drugiej połowie sierpnia. Na zakupy przeznaczono prawie 100 tysięcy złotych.

Zakup żywności to odpowiedź na apel władz Obwodu Mikołajowskiego. Samorządowcy z tego regionu są w stałym kontakcie z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina bardzo potrzebuje wsparcia - nie tylko w wymiarze politycznym i militarnym, ale przede wszystkim humanitarnym.

- To już kolejny transport dla Ukrainy, który przygotowujemy - przypomina marszałek Olgierd Geblewicz. - W marcu i kwietniu zorganizowaliśmy w urzędzie wielką zbiórkę, której efektem było kilkaset kartonów z żywnością, środkami czystości, artykułami medycznymi. Wysłaliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom również karimaty, śpiwory, termosy, powerbanki, latarki, apteczki i inne potrzebne sprzęty. Od razu po wybuchu wojny przygotowaliśmy w pełni wyposażoną karetkę i zapas materiałów opatrunkowych. Przekazaliśmy również dużo sprzętu szpitalnego. Pomoc jest cały czas potrzebna - podkreśla Olgierd Geblewicz.

Decyzją Zarządu Województwa na zakup produktów żywnościowych, który zostaną wysłane do Mikołajowa, przeznaczono 93 145,90 zł. Zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez ukraińskie władze samorządowe zakupionych zostanie: ponad 3500 tysiąca konserw, około 1500 zup błyskawicznych, prawie 2000 opakowań kaszy (gryczana i jęczmienna, w torebkach), prawie 700 litrów oleju rzepakowego (w butelkach 1l), 975 opakowań soli (po 0,5 kg), ponad 7 tysięcy paczek drożdży suszonych potrzebnych do wypieku chleba.

Wśród darów będzie też herbata (685 paczek) i kawa palona mielona (2750 opakowań).

Transport planowany jest w drugiej połowie sierpnia. Odbiorcą żywności będzie Państwowa Wojskowa Administracja Regionalna Obwodu Mikołajowskiego.